Clinton i Obama ustanowili finansowy rekord kampanii wyborczych
Clinton i Obama zebrali po 100 mln USD na kampanię prezydencką
Kandydatom Partii Demokratycznej w
tegorocznych wyborach prezydenckich w USA - Hillary Rodham Clinton
i Barackowi Obamie - udało się zebrać do końca 2007 roku po 100
tys. dolarów na kampanię. Oboje ustanowili więc finansowy rekord
amerykańskich kampanii wyborczych.
Szef kampanii Obamy, David Plouffe, powiedział, że na działania wyborcze będzie potrzeba co najmniej 100 milionów, aby walczyć w 26 decydujących stanach. Obama będzie miał środki finansowe - zapewnił. W pierwszych trzech kwartałach 2007 roku Obama zebrał więcej pieniędzy niż pani Clinton.
Doradcy Hillary Clinton podają natomiast, że zebrana przez sztab wyborczy suma nie uwzględnia 10 mln USD przelanych z konta wcześniejszej kampanii do Senatu. Oznacza to, że kandydatka zgromadziła ponad 80 mln dolarów, w tym 20 mln w ciągu ostatnich trzech miesięcy.
Ani Clinton, ani Obama nie poinformowali dotychczas, ile z zebranych pieniędzy przeznaczą na pierwszą fazę kampanii prezydenckiej, a więc na konkurowanie między sobą, a także ile zamierzają wydać już na samą walkę z Republikanami.
Sylwestrowa noc była ostatnim momentem, w którym kandydaci mogli prowadzić zbiórkę na kampanię. Szczegóły dotyczące finansów zostaną jednak przedstawione pod koniec stycznia w specjalnym raporcie przekazywanym Federalnej Komisji Wyborczej.
Wybory prezydenckie w USA wyznaczono na 4 listopada.