Są sankcje na Białoruś. Uderzą w Łukaszenkę

Unia Europejska nałożyła nowe sankcje na Białoruś m.in. za jej zaangażowanie w agresję przeciwko Ukrainie. Nowe restrykcje wprowadzają zakaz eksportu na Białoruś towarów i technologii, które przyczyniają się do militarnego wzmocnienia Białorusi.

Cios w reżim Łukaszenki. UE nakłada sankcje
Cios w reżim Łukaszenki. UE nakłada sankcje
Źródło zdjęć: © Licencjodawca
Mateusz Czmiel

Sankcje "rozszerzają zakaz eksportu na Białoruś na szereg bardzo wrażliwych towarów i technologii, które przyczyniają się do militarnego i technologicznego wzmocnienia Białorusi".

Sankcje na Białoruś. Zakaz wywozu broni palnej i amunicji

UE nałożyła również "zakaz wywozu broni palnej i amunicji oraz towarów i technologii nadających się do wykorzystania w lotnictwie i przemyśle kosmicznym". Zmiany dostosowują również sankcje na Białoruś do systemu sankcji przeciwko Rosji. Chodzi o to, aby przez Białoruś nie można było obchodzić sankcji nałożonych na Rosję.

Unia Europejska wprowadziła m.in. zakaz eksportu sprzętu bojowego i części lotniczych na Białoruś. Chodzi o produkty podwójnego zastosowania. Na czarną listę osób objętych restrykcjami zostały wpisane także kolejne nazwiska.

- Po ponad roku przełamujemy impas jeśli chodzi o przyjmowanie sankcji na Białoruś - powiedział w ubiegłym tygodniu PAP stały przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Uderzenie w Łukaszenkę. UE nakłada sankcje

Sankcje UE na Białoruś za wspieranie rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie, jak również za represje wobec opozycji białoruskiej, szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała na początku stycznia tego roku. Od tego czasu negocjacje między unijnymi krajami nie przynosiły przełomu.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że za blokadą stała część państw Europy Zachodniej, które chciały, żeby przyjęciu nowych sankcji wobec kolejnych sektorów białoruskiej gospodarki towarzyszyło wykreślenie z wcześniej przyjętych restrykcji wobec Mińska potażu, który służy do produkcji nawozów.

Po drugiej stronie barykady były m.in. Polska i państwa bałtyckie, które nie zgadzały się na żadne rozluźnienie restrykcji. Polska zawsze postulowała natychmiastową synchronizację sankcji wobec Białorusi z tymi nakładanymi na Rosję.

Jednomyślną zgodę 27 krajów UE co do nowych restrykcji UE wobec Białorusi osiągnięto w środę, tydzień temu podczas posiedzenia ambasadorów państw unijnych w Brukseli.

Unia wprowadziło embargo na ich import już w 2021 roku, gdy reżim Aleksandra Łukaszenki zmusił samolot Ryanair z opozycyjnym dziennikarzem na pokładzie do lądowania w Mińsku i zaostrzył represje wobec swych przeciwników. Wraz z dalszym zaostrzaniem sankcji eksport do Unii białoruskiej soli potasowej w 2022 roku spadł o blisko 70 procent.

Przeczytaj także:

Źródło artykułu:PAP
białoruśsankcjeunia eropejska
Wybrane dla Ciebie