Trwa ładowanie...

Chłopcy z jaskini Tham Luang zabrali głos. Chcą zjeść wieprzowinę, ryż i KFC, ale nie obejrzą finału MŚ 2018

Tajlandia nadal żyje akcją ratunkową w jaskini Tham Luang. Chłopcy czują się dobrze i po raz pierwszy wypowiedzieli się publicznie. Humory im dopisują, bo złożyli zamówienia na ulubione potrawy. Niestety, nie zobaczą na żywo w telewizji finału mundialu.

Chłopcy z jaskini Tham Luang zabrali głos. Chcą zjeść wieprzowinę, ryż i KFC, ale nie obejrzą finału MŚ 2018Źródło: East News
djvo5b3
djvo5b3

12 chłopców z drużyny piłkarskiej "Dzikie dziki" utknęło w jaskini Tham Luang. Odnaleziono ich dopiero po 9 dniach poszukiwań. Potem, po dwóch tygodniach uwięzienia, rozpoczęto spektakularną akcję ich uwalniania. W końcu wydobyto ich z jaskini. Chłopcy i ich 25-letni opiekun czują się dobrze i przebywają w szpitalu.

- Chłopcy wyciągnięci z jaskini Tham Luang w czasie skomplikowanej akcji ratowniczej pozostaną jeszcze w szpitalu. Wypisani mają zostać w czwartek - poinformował minister zdrowia tego kraju Piyasakol Sakolsatayadorn. Jak dodał, dwunastu chłopców "dochodzi do siebie pod względem fizycznym i psychicznym".

Tajlandia. Chłopcy z jaskini już wiedzą, co chcą zjeść

Chłopcy wydobyci z jaskini są już w całkiem dobrej formie. Udzieli swoich pierwszych wywiadów. Podziękowali zespołowi ratowników, którzy z narażeniem życia uratowali ich z jaskini. Skierowali również słowa, do milionów osób z całego świata, które oferowały im wsparcie. Powiedzieli, że czują się dobrze i wymienili tradycyjne dania kuchni tajskiej, które chcieliby zjeść.

Króluje wieprzowina z bazylią i smażonym jajkiem, smażony ryż z mięsem, ale także KFC oraz sushi.

Nie obejrzą jednak meczu Francja - Chorwacja, czyli finału mistrzostw świata w piłce nożnej w Rosji. Dlaczego? "Biorąc pod uwagę, że finał zostanie nadany dość późno, a my chcemy, żeby chłopcy odpoczywali i nie patrzyli zbyt długo na ekrany telewizora, prawdopodobnie nagramy finał i pokażemy go później - wyjaśniła osoba zajmujaca się chłopcami w szpitalu.

East News
Źródło: East News, fot: AFP Photo

Akcja w jaskini Tham Luang była ekstremalnie trudna. Młodzi piłkarze, z których większość nie potrafiła pływać, mieli do pokonania kilka kilometrów krętych, miejscami bardzo wąskich korytarzy. Większość była zalana wodą.

djvo5b3

Tajlandia. Nagranie z akcji ratunkowej w jaskini

Na stronie marynarki wojennej Tajlandii z kolei opublikowano nagranie z akcji ratunkowej. Widać na nim jak z jaskini Tham Luang wyciągani są nieprzytomni chłopcy. Dlaczego? Podano im ketaminę - silny środek znieczulający, który miał powstrzymać ewentualny atak paniki.

Mimo że spektakularna akcja w jaskini zakończyła się sukcesem - wszyscy uwięzieni zostali uratowani - to niebezpieczeństwo było bardzo blisko. Tuż po opuszczeniu jaskini przez ostatniego chłopca doszło do poważnej awarii. Zaledwie kilka godzin po ucieczce z jaskini ostatniego chłopca zawiodły pompy wodne. W odległości ponad 1,5 km od wyjścia jaskini wciąż znajdowali się nurkowie i ratownicy, którzy zbierali sprzęt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz również: Akcja ratunkowa w Tajlandii. Listy od uwięzionych chłopców

djvo5b3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djvo5b3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj