Chiny przyłapane. Wyciekły tajemnice Pekinu
Duży sterowiec, skonstruowany prawdopodobnie specjalnie na użytek chińskiej armii, został wykryty w odległej bazie na pustyni w północno-zachodnich Chinach. Eksperci z zakresu lotnictwa twierdzą, że zdjęcia zrobione zostały trzy miesiące przed zestrzeleniem chińskiego balona szpiegowskiego u wybrzeży Karoliny.
O chińskim 100-metrowym obiekcie poinformowała stacja CNN, która dotarła do zdjęć wykonanych w listopadzie 2022 roku przez amerykańską firmę BlackSky, zajmującą się obrazowaniem satelitarnym. Fotografie pokazują potężny sterowiec znajdujący się pośrodku kilometrowego pasa startowego w pustynnym kompleksie wojskowym w północno-zachodnich Chinach.
CNN przedstawiło zdjęcia wielu ekspertom lotniczym, którzy potwierdzili, że zapewne kamery satelity uchwyciły nowy, imponujący sprzęt militarny. Na obrazie widoczny ma być też ogromny, prawie 900-metrowy hangar sterowca.
Dyrektor wykonawczy Oklahoma Aerospace Institute, Jamey Jacobs, powiedział, że taki sterowiec mógłby być używany jako "podniebna łódź podwodna". Dodał też, że wydaje mu się, że zarejestrowany sprzęt ma specjalne możliwości napędu i nawigacji, które pozwoliłyby mu krążyć nad obszarem przez dłuższy czas.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Chiny naprawdę poczyniły kolejny krok w rozwoju inżynierii i wspieraniu finansowania badań w tym kierunku - powiedział Jacobs CNN. Stacja próbowała zdobyć też komentarz ze źródeł związanych z wywiadem USA w Chinach, jednak dotychczas nie ma oficjalnego stanowiska CIA ani rady bezpieczeństwa.
Chiński sterowiec złapany na zdjęciach satelitarnych. Wyciekły wojskowe tajemnice
Urzędnik Departamentu Obrony USA nadmienił jedynie, że skoro sterowiec chiński został dostrzeżony, Pentagon będzie świadomy jego istnienia. - Można się spodziewać, że dzięki zdjęciom satelitarnym śledzimy obiekt - powiedział urzędnik CNN.
CNN przypomina o incydencie z przełomu stycznia i lutego tego roku, kiedy to szpiegowski balon u wybrzeży Karoliny zwrócił w USA uwagę na program chińskich statków powietrznych.
Eli Hayes, naukowiec badający chiński program sterowców, zauważył w rozmowie z CNN, że poprzednie konstrukcje były tworzone przez instytucje badawcze i uniwersytety. Ostatnia obserwacja potwierdza, że wojsko oficjalnie korzysta z takich obiektów latających.
William Kim, specjalista od balonów obserwacyjnych w The Marathon Initiative, wojskowej organizacji badawczej non-profit jest zdania, że to dopiero testy nowego sprzętu. CNN zapytało chińskie ministerstwo obrony o sterowiec i jego przeznaczenie. Odpowiedzi nie uzyskano.