Trwa ładowanie...
drv3bsw

Chiński region Sinkiang rozpoczyna "ofensywę" przeciw terrorystom

Po największym w Chinach zamachu bombowym, na targowisko w Urumczi, stolicy regionu autonomicznego Sinkiang, tamtejsze władze ogłosiły rozpoczęcie "rocznej ofensywy" wymierzonej w "brutalną działalność terrorystyczną" - podała agencja Xinhua.
Share
Chiński region Sinkiang rozpoczyna "ofensywę" przeciw terrorystom
Źródło: PAP/EPA, Fot: Rolex Dela Pena
drv3bsw

Czytaj również: Karmazynowy przypływ. Chiny wzmacniają morski element nuklearnej triady.

W zamachu bombowym w Urumczi na zachodzie Chin zginęło w czwartek 31 osób, a 94 zostały ranne. Pekin nazwał ten atak aktem brutalnego terroryzmu, a dzień później władze lokalne, nie podając żadnych szczegółów, zapowiedziały roczną kampanię represji wobec terrorystów.

Nie poinformowano, kto jest odpowiedzialny za przeprowadzenie zamachu. Nieoficjalnie wskazuje się na zbrojne ugrupowania separatystyczne.

drv3bsw

W ostatnich miesiącach w Sinkiangu, gdzie znaczną część ludności stanowią muzułmańscy Ujgurzy, doszło do wielu aktów przemocy o charakterze terrorystycznym. Czwartkowy zamach jest jednak najkrwawszym od 2009 roku, kiedy to w starciach Ujgurów z chińską większością zginęło prawie 200 osób.

Zamach przeprowadzono w dwa dni po tym, gdy lokalny sąd skazał 39 osób na kary pozbawienia wolności za udział w zorganizowanej grupie przestępczej prowadzącej m.in. działalność terrorystyczną. Grupa była oskarżana także o szerzenie nienawiści etnicznej.

drv3bsw

Podziel się opinią

Share
drv3bsw
drv3bsw
Więcej tematów