Trwa ładowanie...
07-06-2009 22:10

Chadecja wyraźnie zwycięża z lewicą

Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 43,39% i była najniższa w historii - wynika z danych przekazanych przez PE już po zamknięciu lokali
wyborczych. Mimo kryzysu gospodarczego, socjaliści
przegrali z partiami prawicowymi i centroprawicowymi
skupionymi w Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

Chadecja wyraźnie zwycięża z lewicąŹródło: AFP
d1ovjoy
d1ovjoy

Według wstępnych szacunków spływających do siedziby Parlamentu Europejskiego w Brukseli ze stolic państw UE, chadecka frakcja EPL, do której należy Platforma Obywatelska i PSL, utrzyma pozycję lidera w liczącym 736 deputowanych europarlamencie, i to nawet po zapowiadanym opuszczeniu jej przez konserwatystów brytyjskich. PE podaje, że EPL zdobyła 267 mandatów (w porównaniu do 288 w poprzedniej kadencji).

W warunkach kryzysu gospodarczego socjaldemokratom nie udało się uwieść wyborców krytyką kapitalizmu ani zdobyć punktów na rosnącym bezrobociu. Frakcja Europejskich Socjalistów będzie musiała zadowolić się drugim miejscem w PE, ze 159 mandatami. To poważna strata wobec 217 mandatów w minionej kadencji. Do PES należą parlamentarzyści SLD-UP.

Według sondaży socjaliści przegrali z chadekami w wielu krajach UE, w tym w największych, jak Francja, Włochy, Hiszpania czy Niemcy.

We Francji socjaliści uzyskali tylko 17,5% poparcia (pięć lat temu 31%), w Hiszpanii rządząca PSOE przegrała z Partią Ludową stosunkiem 40,5 do 43%, w Niemczech SPD dostała 21% (w 2005 roku 21,5%), we Włoszech centroprawicowa partia Lud Wolności premiera Silvio Berlusconiego otrzymała 39% głosów, a Partia Demokratyczna - 27% głosów. Lewica przegrała w Wielkiej Brytanii i w Polsce. Bardzo spektakularną porażkę poniosła rządząca Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP), która zdobyła zaledwie cztery mandaty, o pięć mniej niż w wyborach sprzed pięciu lat.

d1ovjoy

Zwycięstwo chadeków przesądza, że to ta rodzina polityczna mianuje szefa Komisji Europejskiej. Kandydatem EPL jest obecny przewodniczący, Portugalczyk Jose Manuel Barroso. Również chadecy wybiorą przewodniczącego Parlamentu. W związku z dobrym wynikiem PO w Polsce poważnym kandydatem jest polski eurodeputowany Jerzy Buzek. Jednak na to stanowisko ochotę ma również Włoska prawica, bardzo silna po wyraźnym zwycięstwie w swoim kraju.

Ze wstępnych danych PE wynika, że swoją pozycję w PE umocni frakcja Zielonych (z obecnych 43 do 54). Zmaleje, mimo bardzo dobrego wyniku liberałów niemieckich, liczba eurodeputowanych zasiadających we frakcji liberałów i demokratów ALDE - z obecnych 100 eurodeputowanych do 81 - według danych PE.

Konserwatywna frakcja UEN, w której mają zasiąść m.in. eurodeputowani PiS, czeskiego ODS i brytyjskiej Partii Konserwatywnej, ma liczyć 35 posłów. Skrajna lewica i komuniści zdobyli 34 mandaty, a eurosceptyczna grupa Niepodległość i Demokracja ma liczyć 18 eurodeputowanych.

Wyniki wyborów w poszczególnych krajach UE

Ugrupowanie Sarkozy'ego zwycięża we Francji

Prawicowa Unia na Rzecz Ruchu Ludowego (UMP) prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego wygrała niedzielne wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając ponad 28% głosów - wynika z pierwszych prognoz OpinionWay/Fiducial, podanych przez telewizje TF1 i LCI po zamknięciu lokali wyborczych we Francji o godzinie 20.00. Według tego sondażu, lista rządzącej UMP w koalicji z małą partią Nowe Centrum wyprzedziła Partię Socjalistyczną, która uzyskała 16,8% poparcia.

d1ovjoy

Dużą niespodzianką jest trzecie miejsce i bardzo dobry wynik listy Ekologicznej Europy, prowadzonej przez Daniela Cohn-Bendita, z 15,1%. Ugrupowanie to zdystansowało następny w kolejności MoDem (Ruch Demokratyczny) pod wodzą Francois Bayrou - 8,5%, któremu przedwyborcze sondaże dawały wynik niemal dwukrotnie wyższy.

Ten sam sondaż wskazuje, że po kilka mandatów w PE uzyskają jeszcze następne w kolejności cztery listy: Front Lewicy (w tym komuniści), nacjonalistyczny Front Narodowy Jean-Marie Le Pena, Nowa Partia Antykapitalistyczna oraz francuska gałąź partii Libertas.

Bardzo podobne prognozy rezultatów podał TNS-Sofres. Według przewidywań tego ośrodka, frekwencja wyniosła około 40%, czyli byłaby najniższa w historii wyborów do Parlamentu Europejskiego we Francji.

d1ovjoy

We Włoszech wybory wygrała partia Berlusconiego

Centroprawicowa partia Lud Wolności premiera Włoch Silvio Berlusconiego wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego - wynika z prognoz, podanych tuż zamknięciu lokali wyborcze we Włoszech.

Na podstawie kilku sondaży, przeprowadzonych między innymi dla dziennika "La Repubblica", agencja ANSA poinformowała, że rządząca centroprawica otrzymała od 39% do 43% głosów, a największa siła opozycji, Partia Demokratyczna - od 27% do 31%.

Koalicyjny sojusznik ugrupowania Berlusconiego - prawicowa Liga Północna uzyskała od 6,5% do 10,5%.

d1ovjoy

Czteroprocentowy próg wyborczy przekroczyły także Włochy Wartości Antonio Di Pietro (od 5% do 8%) i centrowa postchadecka UDC (3,7%-5,7%).

Według wstępnych danych włoskiego MSW frekwencja we Włoszech wyniosła ok. 56,3%.

W Niemczech wygrywają chadecy

Chadeckie partie CDU i bawarska CSU wygrały wybory do Parlamentu Europejskiego w Niemczech, zdobywając od 38,2% do 38,3% głosów - wynika z prognoz telewizji ZDF i ARD. W porównaniu do wyborów z 2004 roku chadecy stracili około sześciu punktów procentowych.

d1ovjoy

Dotkliwą porażkę poniosła Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD), na którą głosowało od 21,2% do 21,4%. Oznaczałoby to, że socjaldemokraci stracili ułamek punktu procentowego wobec swego najgorszego wyniku sprzed pięciu lat - 21,5%.

Zieloni uzyskali od 11,6% do 12% (w 2004 roku - 11,9%), liberalna FDP - od 10,6% do 10,8% (w 2004 roku - 6,1%), a postkomunistyczna Lewica - pomiędzy 7,1% a 7,5% (pięć lat temu - 6,1%).

Nieznaczne zwycięstwo konserwatystów w Hiszpanii

Z sondażu opublikowanego przez prywatne radio Cadena Cope wynika, że hiszpańscy konserwatyści kilkoma procentami wygrali z rządzącymi socjalistami. Partia Ludowa (PP) zdobyła, według tego sondażu, 43% głosów, a socjaliści (PSOE) 40,5%.

d1ovjoy

Według instytutu Demoscopio oznaczałoby to 23-24 mandaty europosłów dla PP i 21-22 dla PSOE.

Hiszpania ma 50 deputowanych w Parlamencie Europejskim.

Zwycięstwo opozycji w wyborach do PE na Węgrzech

Wybory do Parlamentu Europejskiego na Węgrzech wygrała opozycyjna centroprawicowa partia Fidesz i może liczyć na 14 miejsc w PE - poinformowała Krajowa Komisja Wyborcza w Budapeszcie.

Trzy mandaty dostanie najprawdopodobniej skrajnie prawicowa partia Jobbik - ugrupowanie, które uważa się za eurosceptyczne i przeciwne imigrantom. Zdaniem krytyków partia jest rasistowska i antysemicka.

Rządząca Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP) zdobyła tylko cztery miejsca w europarlamencie. Wynika to ze słabych notowań byłego premiera Ferenca Gyurcsanya, któremu Węgrzy przypisują wpędzenie kraju w najgłębszy od czasów upadku komunizmu kryzys.

Szwedzka Partia Piratów wejdzie do europarlamentu

Szwedzka Partia Piratów wprowadzi deputowanych do Parlamentu Europejskiego, natomiast socjaldemokraci oraz centroprawica utrzymali wynik z 2004 roku - wynika z sondażu, przeprowadzonego przez telewizję publiczną w Szwecji.

Partia Piratów, walcząca przede wszystkim o ochronę prywatności internautów oraz swobodę dzielenia się plikami przez internet, otrzymała - zgodnie z badaniem - 7,4% głosów.

Socjaldemokraci zdobyli największe poparcie, a więc 25,1% Centroprawicowa Umiarkowana Partia Koalicyjna, tworząca koalicję rządzącą, ma 18,5% zwolenników.

Partia Ochrony Środowiska - Zielonych zyskała 11,5%, a więc niemal podwoiła swój wynik z ostatnich wyborów parlamentarnych.

Partia Lewicy natomiast straciła w porównaniu z ostatnim głosowaniem i otrzymała 5,7% poparcia. W 2004 roku głosowało na nią 12,8% Szwedów.

Cztery partie rządzącego bloku centroprawicowego otrzymały w sumie 40,8% głosów. Trzy partie opozycji - 42,3%.

Na Słowacji eurowybory wygrali socjaldemokraci

Rządzący na Słowacji socjaldemokraci wygrali wybory do Parlamentu Europejskiego w swym kraju, zdobywając 32% głosów, czyli pięć mandatów - wynika z oficjalnych wyników ogłoszonych w Bratysławie.

Dwa mandaty otrzymała opozycyjna chadecja (KDH), którą poparło 16,98% głosujących.

Pozostałe sześć miejsc w PE podzieliły między sobą trzy mniejsze ugrupowania.

Frekwencja wyniosła nieco ponad 19%, o dwa procent więcej niż w wyborach do PE w 2004 roku.

Słowacji przypada 13 miejsc w liczącym 736 deputowanych europarlamencie.

d1ovjoy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ovjoy
Więcej tematów