Chadecja wyraźnie zwycięża z lewicą
Frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego wyniosła 43,39% i była najniższa w historii - wynika z danych przekazanych przez PE już po zamknięciu lokali
wyborczych. Mimo kryzysu gospodarczego, socjaliści
przegrali z partiami prawicowymi i centroprawicowymi
skupionymi w Europejskiej Partii Ludowej (EPL).
Według wstępnych szacunków spływających do siedziby Parlamentu Europejskiego w Brukseli ze stolic państw UE, chadecka frakcja EPL, do której należy Platforma Obywatelska i PSL, utrzyma pozycję lidera w liczącym 736 deputowanych europarlamencie, i to nawet po zapowiadanym opuszczeniu jej przez konserwatystów brytyjskich. PE podaje, że EPL zdobyła 267 mandatów (w porównaniu do 288 w poprzedniej kadencji).
W warunkach kryzysu gospodarczego socjaldemokratom nie udało się uwieść wyborców krytyką kapitalizmu ani zdobyć punktów na rosnącym bezrobociu. Frakcja Europejskich Socjalistów będzie musiała zadowolić się drugim miejscem w PE, ze 159 mandatami. To poważna strata wobec 217 mandatów w minionej kadencji. Do PES należą parlamentarzyści SLD-UP.
Według sondaży socjaliści przegrali z chadekami w wielu krajach UE, w tym w największych, jak Francja, Włochy, Hiszpania czy Niemcy.
We Francji socjaliści uzyskali tylko 17,5% poparcia (pięć lat temu 31%), w Hiszpanii rządząca PSOE przegrała z Partią Ludową stosunkiem 40,5 do 43%, w Niemczech SPD dostała 21% (w 2005 roku 21,5%), we Włoszech centroprawicowa partia Lud Wolności premiera Silvio Berlusconiego otrzymała 39% głosów, a Partia Demokratyczna - 27% głosów. Lewica przegrała w Wielkiej Brytanii i w Polsce. Bardzo spektakularną porażkę poniosła rządząca Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP), która zdobyła zaledwie cztery mandaty, o pięć mniej niż w wyborach sprzed pięciu lat.
Zwycięstwo chadeków przesądza, że to ta rodzina polityczna mianuje szefa Komisji Europejskiej. Kandydatem EPL jest obecny przewodniczący, Portugalczyk Jose Manuel Barroso. Również chadecy wybiorą przewodniczącego Parlamentu. W związku z dobrym wynikiem PO w Polsce poważnym kandydatem jest polski eurodeputowany Jerzy Buzek. Jednak na to stanowisko ochotę ma również Włoska prawica, bardzo silna po wyraźnym zwycięstwie w swoim kraju.
Ze wstępnych danych PE wynika, że swoją pozycję w PE umocni frakcja Zielonych (z obecnych 43 do 54). Zmaleje, mimo bardzo dobrego wyniku liberałów niemieckich, liczba eurodeputowanych zasiadających we frakcji liberałów i demokratów ALDE - z obecnych 100 eurodeputowanych do 81 - według danych PE.
Konserwatywna frakcja UEN, w której mają zasiąść m.in. eurodeputowani PiS, czeskiego ODS i brytyjskiej Partii Konserwatywnej, ma liczyć 35 posłów. Skrajna lewica i komuniści zdobyli 34 mandaty, a eurosceptyczna grupa Niepodległość i Demokracja ma liczyć 18 eurodeputowanych.
Ugrupowanie Sarkozy'ego zwycięża we Francji
Prawicowa Unia na Rzecz Ruchu Ludowego (UMP) prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego wygrała niedzielne wybory do Parlamentu Europejskiego zdobywając ponad 28% głosów - wynika z pierwszych prognoz OpinionWay/Fiducial, podanych przez telewizje TF1 i LCI po zamknięciu lokali wyborczych we Francji o godzinie 20.00. Według tego sondażu, lista rządzącej UMP w koalicji z małą partią Nowe Centrum wyprzedziła Partię Socjalistyczną, która uzyskała 16,8% poparcia.
Dużą niespodzianką jest trzecie miejsce i bardzo dobry wynik listy Ekologicznej Europy, prowadzonej przez Daniela Cohn-Bendita, z 15,1%. Ugrupowanie to zdystansowało następny w kolejności MoDem (Ruch Demokratyczny) pod wodzą Francois Bayrou - 8,5%, któremu przedwyborcze sondaże dawały wynik niemal dwukrotnie wyższy.
Ten sam sondaż wskazuje, że po kilka mandatów w PE uzyskają jeszcze następne w kolejności cztery listy: Front Lewicy (w tym komuniści), nacjonalistyczny Front Narodowy Jean-Marie Le Pena, Nowa Partia Antykapitalistyczna oraz francuska gałąź partii Libertas.
Bardzo podobne prognozy rezultatów podał TNS-Sofres. Według przewidywań tego ośrodka, frekwencja wyniosła około 40%, czyli byłaby najniższa w historii wyborów do Parlamentu Europejskiego we Francji.
We Włoszech wybory wygrała partia Berlusconiego
Centroprawicowa partia Lud Wolności premiera Włoch Silvio Berlusconiego wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego - wynika z prognoz, podanych tuż zamknięciu lokali wyborcze we Włoszech.
Na podstawie kilku sondaży, przeprowadzonych między innymi dla dziennika "La Repubblica", agencja ANSA poinformowała, że rządząca centroprawica otrzymała od 39% do 43% głosów, a największa siła opozycji, Partia Demokratyczna - od 27% do 31%.
Koalicyjny sojusznik ugrupowania Berlusconiego - prawicowa Liga Północna uzyskała od 6,5% do 10,5%.
Czteroprocentowy próg wyborczy przekroczyły także Włochy Wartości Antonio Di Pietro (od 5% do 8%) i centrowa postchadecka UDC (3,7%-5,7%).
Według wstępnych danych włoskiego MSW frekwencja we Włoszech wyniosła ok. 56,3%.
W Niemczech wygrywają chadecy
Chadeckie partie CDU i bawarska CSU wygrały wybory do Parlamentu Europejskiego w Niemczech, zdobywając od 38,2% do 38,3% głosów - wynika z prognoz telewizji ZDF i ARD. W porównaniu do wyborów z 2004 roku chadecy stracili około sześciu punktów procentowych.
Dotkliwą porażkę poniosła Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD), na którą głosowało od 21,2% do 21,4%. Oznaczałoby to, że socjaldemokraci stracili ułamek punktu procentowego wobec swego najgorszego wyniku sprzed pięciu lat - 21,5%.
Zieloni uzyskali od 11,6% do 12% (w 2004 roku - 11,9%), liberalna FDP - od 10,6% do 10,8% (w 2004 roku - 6,1%), a postkomunistyczna Lewica - pomiędzy 7,1% a 7,5% (pięć lat temu - 6,1%).
Nieznaczne zwycięstwo konserwatystów w Hiszpanii
Z sondażu opublikowanego przez prywatne radio Cadena Cope wynika, że hiszpańscy konserwatyści kilkoma procentami wygrali z rządzącymi socjalistami. Partia Ludowa (PP) zdobyła, według tego sondażu, 43% głosów, a socjaliści (PSOE) 40,5%.
Według instytutu Demoscopio oznaczałoby to 23-24 mandaty europosłów dla PP i 21-22 dla PSOE.
Hiszpania ma 50 deputowanych w Parlamencie Europejskim.
Zwycięstwo opozycji w wyborach do PE na Węgrzech
Wybory do Parlamentu Europejskiego na Węgrzech wygrała opozycyjna centroprawicowa partia Fidesz i może liczyć na 14 miejsc w PE - poinformowała Krajowa Komisja Wyborcza w Budapeszcie.
Trzy mandaty dostanie najprawdopodobniej skrajnie prawicowa partia Jobbik - ugrupowanie, które uważa się za eurosceptyczne i przeciwne imigrantom. Zdaniem krytyków partia jest rasistowska i antysemicka.
Rządząca Węgierska Partia Socjalistyczna (MSZP) zdobyła tylko cztery miejsca w europarlamencie. Wynika to ze słabych notowań byłego premiera Ferenca Gyurcsanya, któremu Węgrzy przypisują wpędzenie kraju w najgłębszy od czasów upadku komunizmu kryzys.
Szwedzka Partia Piratów wejdzie do europarlamentu
Szwedzka Partia Piratów wprowadzi deputowanych do Parlamentu Europejskiego, natomiast socjaldemokraci oraz centroprawica utrzymali wynik z 2004 roku - wynika z sondażu, przeprowadzonego przez telewizję publiczną w Szwecji.
Partia Piratów, walcząca przede wszystkim o ochronę prywatności internautów oraz swobodę dzielenia się plikami przez internet, otrzymała - zgodnie z badaniem - 7,4% głosów.
Socjaldemokraci zdobyli największe poparcie, a więc 25,1% Centroprawicowa Umiarkowana Partia Koalicyjna, tworząca koalicję rządzącą, ma 18,5% zwolenników.
Partia Ochrony Środowiska - Zielonych zyskała 11,5%, a więc niemal podwoiła swój wynik z ostatnich wyborów parlamentarnych.
Partia Lewicy natomiast straciła w porównaniu z ostatnim głosowaniem i otrzymała 5,7% poparcia. W 2004 roku głosowało na nią 12,8% Szwedów.
Cztery partie rządzącego bloku centroprawicowego otrzymały w sumie 40,8% głosów. Trzy partie opozycji - 42,3%.
Na Słowacji eurowybory wygrali socjaldemokraci
Rządzący na Słowacji socjaldemokraci wygrali wybory do Parlamentu Europejskiego w swym kraju, zdobywając 32% głosów, czyli pięć mandatów - wynika z oficjalnych wyników ogłoszonych w Bratysławie.
Dwa mandaty otrzymała opozycyjna chadecja (KDH), którą poparło 16,98% głosujących.
Pozostałe sześć miejsc w PE podzieliły między sobą trzy mniejsze ugrupowania.
Frekwencja wyniosła nieco ponad 19%, o dwa procent więcej niż w wyborach do PE w 2004 roku.
Słowacji przypada 13 miejsc w liczącym 736 deputowanych europarlamencie.