Trwa ładowanie...

Cesária Évora upamiętniona przez Google Doodle. "Bosonoga diva" potrafiła oczarować głosem

Cesária Évora śpiewać zaczęła w wieku 16 lat, jednak jej kariera rozpoczęła się wiele lat później. "Bosonoga diva", jak zwykło się ją nazywać, zauroczyła swoją twórczością w latach 90. Jej nostalgiczne i melancholijne utwory nucił wtedy cały świat.

Cesária Évora upamiętniona przez Google Doodle. "Bosonoga diva" potrafiła oczarować głosemŹródło: Google Doodle
dvtcdqw
dvtcdqw

Cesária Évora. "Bosonoga diva" z Republiki Zielonego Przylądka

Cesária Évora była córką kucharki, a jej dzieciństwo nie należało do najszczęśliwszych. Kiedy miała 10-lat trafiła do sierocińca z powodu śmierci ojca.

W wieku 16 lat zostawiła szkołę i zaczęła występować na scenie. Najpierw występowała w arach w rodzinnym mieście Mindelo. Współpracowała również z radiem, jednak jej kariera nie nabierała tempa, a w 1975 roku artystka podjęła decyzję o przerwaniu kariery. W późniejszym okresie nagrała płytę zbiorową i solową w Portugalii, ale żadna z nich nie przyniosła jej sławy.

Jej życie zmieniło się w 1986 roku. Cesária Évora poznała wtedy José da Silvę, przyszłego agenta i producenta, który zaprosił ją do współpracy w Paryżu. Kariera Cesárii Évory zaczęła nabierać tempa, a po wydaniu trzeciego albumu uzyskała przydomek "Bosonoga diva", ponieważ na scenie pojawiała się bez butów.

W swojej karierze Cesária Évora nagrała 16 albumów. Niektóre z nich są solowe, na innych u jej boku występują artyści z całego świata. Twórczość Evorii ma również polski wątek. W 2000 roku artystka z Republiki Zielonego Przylądka nagrała utwór "Embarcacao" z Kayah. Na ostatniej płycie " Rogamar" Cesária Évora umieściła utwór wykonany w duecie z Dorotą Miśkiewicz.

Cesária Évora była doceniana nie tylko przez dziesiątki tysięcy fanów na całym świecie, ale również przez znawcó muzyki. Płyta Voz d’Amor (Głos miłości) z 2003 roku zdobyła nagrodę Grammy w kategorii World Music. W 2004 Évora otrzymała nagrodę Victoires de la Musiques i Medaille des Arts et de la Litterature.

dvtcdqw

Cesária Évora czarowała głosem i sercem

Cesária Évora zasłynęła jako artystka wykonująca morna i fado. Oba gatunki wykonywane są przy dźwiękach gitar. Charakteryzuje je melancholijność i nostalgia. Właśnie spokojne dźwięki gitar i ciepły głos Cesarii pokochały dziesiątki tysięcy jej fanów.

Cesária Évora działała również charytatywnie. Wspierała artystów z Wysp Zielonego Przylądka. Chętnie angażowała się w pracę nad albumami zwracającymi uwagę na problemy ubóstwa, AIDS i ochronę środowiska naturalnego.

Cesária Évora do końca życia była życiowo i scenicznie związana z Republiką Zielonego Przylądka i rodzinną miejscowością Mindelo.

Cesária Évora ostatni koncert zagrała 8 maja 2010 roku. Dwa dni później, po zawale, przeszła operację w paryskim szpitalu. Scenę opuściła we wrześniu 2011 roku z powodu problemów zdrowotnych. Zmarła 17 grudnia tego samego roku mając 70 lat.

dvtcdqw

Google Doodle - co to takiego?

Google Doodle to specjalna grafika, którą zastępowane jest tradycyjne logo Google w rocznice ważnych wydarzeń. Bohaterami Google Doodle są np. artyści, naukowcy, bohaterowie narodowi. Specjalna grafika upamiętnia również ważne święta narodowe i wybory.

Google Doodle przybiera czasem formę interaktywną. W marcu Google przygotował interaktywną grę, której bohaterem był Jan Sebastian Bach. Użytkownik mógł samodzielnie skomponować utwór stylizowany na twórczość niemieckiego wirtuoza.

dvtcdqw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dvtcdqw
Więcej tematów