Trwa ładowanie...

Jan Sebastian Bach – zostań kompozytorem z Google Doodle. Sztuczna inteligencja pomaga tworzyć muzykę

Jan Sebastian Bach upamiętniony przez Google w 334. rocznicę urodzin. Z tej okazji opublikowano niezwykły Google Doodle, dzięki któremu możemy tworzyć muzykę w stylu Jana Sebastiana Bacha.

Jan Sebastian Bach – zostań kompozytorem z Google Doodle. Sztuczna inteligencja pomaga tworzyć muzykęŹródło: Youtube.com
d32wnqw
d32wnqw

Jan Sebastian Bach –mistrz baroku

Jan Sebastian Bach urodził się 21 marca 1685 roku w Eisenach. Rodzina Bachów była niezwykle muzykalna. Ojciec Jana Sebastiana Bacha był muzykiem miejskim. Od najmłodszych lat młody mistrz muzyki barokowej pobierał nauki gry na różnych instrumentach. Ojciec uczył go gry na skrzypcach oraz klawesynie, a wuj zdradzał mu sekrety gry na organach. To właśnie organy stały się jego ulubiony instrumentem. W późniejszym etapie Jan Sebastian Bach grał również na klawikordzie, altówce i lutni.

W 1700 roku Jan Sebastian Bach został sopranistą w kościele w Lüneburgu. Po przejściu mutacji głosu nie mógł już śpiewać, jednak cały czas zaznajamiał się z muzyką chóralną. Uczył się również gry na organach.

W 1707 roku Jan Sebastian Bach poślubił Marię Barbarę. Małżeństwo miało siedmioro dzieci. Maria Barbara zmarła w 1720 roku.

W swoim życiu Jan Sebastian Bach był muzykiem miejskim oraz organistą w wielu kościołach. Swoją karierę związał m.in. z Mühlhausen/Thüringen oraz Weimarem, gdzie najmował się dwukrotnie. Kolejnym etapem w jego karierze był okres spędzony na dworze w Köthen. To tutaj w 1721 roku Jan Sebastian Bach poślubił Annę Magdalenę Wilcke, z którą miał trzynaścioro dzieci.

d32wnqw

W 1723 roku Jan Sebastian Bach przybył do Lipska, gdzie został kantorem w kościele św. Tomasza. To właśnie tutaj spędził ostatnie lata swojego życia. Umowa współpracy Jana Sebastiana Bacha z kościołem zakładała prowadzenie przykościelnego chóru oraz cotygodniowe tworzenie nowych kompozycji.

W 1749 roku Jan Sebastian Bach oślepł na skutek zaćmy. Leczeniem kompozytora zajął się angielski okulista. Niestety leczenie przyniosło jedynie kilkudniową poprawę, a po kolejnym zabiegu do rany wdało się zakażenie, a stan zdrowia mistrza uległ szybkiemu pogorszeniu. Jan Sebastian Bach zmarł w 1750 roku na skutek wylewu krwi do mózgu.

Po śmierci artysty jego utwory zostały zapomniane, a wiele z nich zaginęło. Pamięć o muzyku oraz jego wybitne dzieła przetrwały głównie dzięki jego dzieciom.

Jan Sebastian Bach – twórczość

Jan Sebastian Bach jest autorem ponad tysiąca utworów, które w XX wieku skatalogował Wolfgang Schmieder. Jan Sebastian Bach tworzył m.in. fungi (był ich mistrzem), kantaty, oratoria, pasje, muzykę chóralną, teatralną, a także utwory na organy i klawesyn. Do jego najsłynniejszych utworów można zaliczyć Pasję wg św. Mateusza, Wielką Mszę h-moll, Pasję wg św. Jana, Oratorium na Boże Narodzenie czy też Magnificat. Dziesiątki dzieł wybitnego kompozytora nie przetrwały do dziś.

d32wnqw

Jan Sebastian Bach – nietypowy Google Doodle

W czwartek 21 marca Jan Sebastian Bach został upamiętniony przez niezwykły, interaktywny Google Doodle. Grafika nawiązująca do wybitnego kompozytora została stworzona dzięki współpracy wielu osób. Efektem ich działań jest Google Doodle, w którym użytkownik może utworzyć własny utwór muzyczny. Wystarczy umieścić nuty na pięciolinii, po czym sztuczna inteligencja sama dopisze nam fragmenty utworu tak, aby przypominały one styl Jana Sebastiana Bacha.

d32wnqw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32wnqw
Więcej tematów