CBOS: prezydent Andrzej Duda na czele listopadowego rankingu zaufania
Prezydent Andrzej Duda, Paweł Kukiz oraz premier Beata Szydło - to liderzy listopadowego zestawienia polityków cieszących się największym zaufaniem wśród Polaków - wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS.
20.11.2015 | aktual.: 12.12.2015 17:21
W pierwszym powyborczym rankingu CBOS-u dotyczącym zaufania do polityków pierwsze miejsce, tak jak dotychczas, zajmuje prezydent Duda. Zaufanie do niego deklarowało 55 proc. dorosłych Polaków, a nieufność 19 proc.
"Prezydent Andrzej Duda pozostaje jedynym politykiem, który cieszy się zaufaniem ponad połowy Polaków. Pod względem rozmiarów społecznego zaufania w dalszym ciągu wyraźnie wyprzedza wszystkich pozostałych przedstawicieli sceny politycznej uwzględnionych w badaniu" - podkreślili autorzy badania.
Drugie miejsce w zestawieniu polityków najczęściej obdarzanych zaufaniem społecznym zajął Paweł Kukiz, który w ostatnich tygodniach dzielących kolejne pomiary wyraźnie zyskał w ocenie badanych. "Dobry wynik wyborczy jego ugrupowania i wprowadzenie do parlamentu stosunkowo licznej reprezentacji politycznej niewątpliwie mogły sprzyjać korzystnym ocenom Pawła Kukiza jako polityka i lidera" - ocenili eksperci CBOS. Z zaprezentowanych danych wynika, że lider Kukiz'15 cieszy się zaufaniem 44 proc. ankietowanych, to o 6 pkt proc. więcej niż przed wyborami; nie ufa mu 27 proc. badanych (spadek o 3 pkt proc.).
Trzecie miejsce na podium zajęła Beata Szydło, która cieszy się zaufaniem 43 proc. ankietowanych, a nieufność deklarowało wobec niej 27 proc. badanych osób. "Są to najlepsze z dotąd rejestrowanych ocen Beaty Szydło, uzyskane - co należy podkreślić - jeszcze przed jej oficjalnym powołaniem na urząd premiera" - wskazali eksperci CBOS.
Czwarte miejsce na liście polityków cieszących się największym zaufaniem zajęła była premier Ewa Kopacz. Zaufanie do niej zadeklarowało 42 proc. ankietowanych, a nieufność 37 proc. Pierwszą piątkę polityków najczęściej obdarzanych przez Polaków zaufaniem zamyka były szef MSZ i kandydat na szefa PO Grzegorz Schetyna. Zaufanie do niego deklarowało 33 proc. badanych, a nieufność 24 proc.
Z zestawienia wynika, że na tym samym poziomie - mniej więcej jednej trzeciej wskazań - kształtuje się zaufanie do Jarosława Kaczyńskiego (32 proc. deklaracji zaufania). "Dominującym nastawieniem w stosunku do prezesa PiS pozostaje jednak nieufność. Według listopadowych deklaracji badanych nie ufa mu prawie połowa Polaków (49 proc.)" - zaznaczono w badaniu.
Zaufaniem niespełna jednej trzeciej ankietowanych cieszą się założyciel Nowoczesnej i jej przewodniczący Ryszard Petru (30 proc.) oraz liderzy Zjednoczonej Prawicy: szef Polski Razem Jarosław Gowin oraz przewodniczący Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro (po 29 proc.). "Z tej trójki partyjnych liderów zdecydowanie najlepiej odbierany jest Ryszard Petru, który ostatnio bardzo wyraźnie zyskał na popularności" - zwrócili uwagę eksperci CBOS.
Dodali, że na końcowych pozycjach listopadowego rankingu - z zaufaniem niespełna jednej piątej badanych - ulokowali się Antoni Macierewicz, Janusz Korwin Mikke, a także Leszek Miller. "Niewielkie zaufanie mają nieznany jeszcze do niedawna szerokiej publiczności lider partii Razem Adrian Zandberg, a także wieloletni szef klubu parlamentarnego PiS, a obecnie minister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Beaty Szydło Mariusz Błaszczak" - napisano w podsumowaniu badania.
Na ostatnim miejscu listopadowego rankingu zaufania znalazł się wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. "W pierwszej dekadzie listopada Piotra Glińskiego nie rozpoznawała ponad połowa ankietowanych (54 proc.). Przez identyfikujące go osoby oceniany był ambiwalentnie - równie często budził zaufanie (13 proc.), jak i nieufność (14 proc.)" - czytamy w badaniu.
Badanie pt. "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 5-11 listopada na reprezentatywnej grupie 951 dorosłych mieszkańców Polski.