Burze z gradem i gęsta mgła. IMGW ostrzega przed niespokojną nocą
Burze z gradem przejdą nad kilkoma regionami Polski - poinformował w sobotę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. IMGW wydał łącznie ostrzeżenia dla 4 województw. W nocy z kolei należy spodziewać się ograniczonej widoczności ze względu na gęstą mgłę.
Burze z gradem prognozowane są głównie na wschodzie i południu Polski - informuje w weekend IMGW. Instytut wydał alerty pierwszego stopnia dla województwa lubelskiego, wschodniej części województwa mazowieckiego oraz południowych krańców Podkarpacia i Małopolski.
Burzom z gradem mogą towarzyszyć w tych regionach kraju ulewy, w trakcie których może spaść do 25 mm deszczu. Wiatr rozpędzi się nawet do 80 kilometrów na godzinę.
"Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia" - czytamy w komunikacie IMGW.
Burze z gradem i gęsta mgła. IMGW wydaje ostrzeżenia
W nocy z soboty na niedzielę prognozowany jest gwałtowny spadek temperatury. Termometry wskażą od 13 stopni Celsjusza w południowo-zachodniej części Polski, przez około 15 st. C. w centrum kraju do 18 st. C. na krańcach południowo-wschodnich. W obszarach podgórskich natomiast temperatura w nocy spadnie nawet do 11-14 st. C.
Jak poinformował synoptyk IMGW-PIB Jakub Gawron, we wschodniej części kraju oraz w podgórskim pasie Karpat i w samych Karpatach burze z gradem mogą występować także w nocy.
Burze z gradem w czterech województwach
- To jest ten obszar, gdzie będzie więcej zachmurzenia, gdzie będą występować przelotne opady deszczu i jeszcze mogą się zdarzać burze, lokalnie z opadami gradu. Opady deszczu w tych burzach dziś w ciągu dnia do 25 mm, zaś wieczorem i w nocy te opady powinny być już trochę słabsze - do 10-15 mm - przekazał. Dodał również, że w trakcie nocnych burz wiatr może rozpędzić się do 70 km/h.
W nocy szczególną czujność na drogach zachować powinni kierowcy. Prognozowane są bowiem mgły ograniczające widoczność nawet do 500 metrów.
Źródło: IMGW, PAP
Przeczytaj także: