Trwa ładowanie...

Bułgaria: Język macedoński wymyślono

Bułgaria przedstawiła w Brukseli w Komitecie Stałych Przedstawicieli UE, jednostronną deklarację dotyczącą języka macedońskiego. Stanowisko Sofii jest jednoznaczne - władze bułgarskie nie uznają językowej autonomii sąsiada. Podkreślają, że bazą do macedońskiego był literacki bułgarski.

Share
Premier Macedonii Północnej Dimitar Kowaczewski otrzymał od UE zapewnienie, że po wielu latach oczekiwania kraj będzie przyjęty do europejskiej wspólnotyPremier Macedonii Północnej Dimitar Kowaczewski otrzymał od UE zapewnienie, że po wielu latach oczekiwania kraj będzie przyjęty do europejskiej wspólnotyŹródło: PAP, fot: STEPHANIE LECOCQ
d3bg7cq

Nazwa języka macedońskiego oraz kwestia jego odrębności od bułgarskiego są od dawna w Sofii przedmiotem kontrowersji politycznej. Bułgarscy językoznawcy utrzymują, że język ten to dialekt wywodzący się z grupy bułgarsko-macedońskiej. W starożytności istniał język staromacedoński, ale zanikł. Współczesnym macedońskim posługuje się około 1,8 mln ludzi, głównie w Macedonii Północnej, gdzie ma on od 1998 roku status języka urzędowego.

Macedońskie mniejszości narodowe, żyjące w wielu krajach, między innymi w Grecji, posługują się własnymi dialektami, które różnią się zarówno od literackiego języka bułgarskiego, jak też macedońskiego.

Jak informuje bułgarski portal Offnews, jednostronna deklaracja, którą Bułgaria przedstawiła dziś na posiedzeniu Komitetu Stałych Przedstawicieli (KOREPER) w Brukseli podkreśla, że Sofia "w żaden sposób nie uznaje języka macedońskiego". Ma to związek z akcesją Macedonii Północnej do struktury UE.

d3bg7cq

Stanowisko Bułgarii przed UE: "Nie uznajemy języka macedońskiego, wymyślono go w 1944 roku"

"Odnosząc się do pkt 22. ram negocjacyjnych w sprawie przystąpienia Republiki Macedonii Północnej do UE oraz odniesienia do języka urzędowego Republiki Macedonii Północnej zgodnie z jej konstytucją jako języka tłumaczenia prawodawstwa UE, niniejszym oświadczeniem Bułgaria potwierdza, że bułgarski język literacki ma sześć regionalnych norm pisanych (kodyfikacji). Trzy z nich oparte są na dialektach, a trzy na literackim języku bułgarskim. Powstanie języka macedońskiego w latach 1944-1945 w byłej Jugosławii było aktem wtórnej kodyfikacji (rekodyfikacji) opartej na bułgarskim języku literackim, dalej "wzbogaconym" o lokalne formy" - napisali autorzy oświadczenia, skierowanego do UE.

Bułgarski rząd podkreślił także, że wszelkie odniesienia do języka urzędowego Republiki Macedonii Północnej w oficjalnych i nieoficjalnych dokumentach oraz stanowiskach i oświadczeniach, kierowanych do organów unijnych, muszą być rozumiane zgodnie z macedońską konstytucją.

Sofia podkreśliła przy tym, że nadal przestrzega klauzuli językowej zawartej w podpisanym w 2017 roku w Skopje z rządem Macedonii Północnej traktacie o przyjaźni, dobrym sąsiedztwie i współpracy. Według tego dokumentu macedoński jest uznany przez sąsiada jako język dopuszczalny do celów dwustronnych traktatów, umów, memorandów i innych dokumentów, podpisywanych przez oba kraje.

d3bg7cq

Macedonia Północna ma szansę wstąpić do UE wraz z Albanią. To nowy początek dla całego regionu bałkańskiego. Macedonia jest kandydatem do Unii od 17 lat, Albania od ośmiu.

Niestabilny rynek paliw. "Te ceny zostaną z nami na dłużej"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3bg7cq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bg7cq
d3bg7cq
Więcej tematów