Trwa ładowanie...

Gruzini chce do Unii. Dwuznaczne działania rządu w Tblisii

Unia Europejska to wielkie marzenie Gruzji. Jednak mieszkańcy tego kraju mają coraz większe obawy, że ich rząd bardziej skłania się ku współpracy z Kremlem, sabotując tym samym unijne aspiracje, pisze portal "POLITICO".

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili uczestniczy w wiecu poparcia dla członkostwa tego kraju w UE Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili uczestniczy w wiecu poparcia dla członkostwa tego kraju w UE Źródło: East News, fot: AFP, VANO SHLAMOV
d1jcim2
d1jcim2

W Gruzji trwają cotygodniowe protesty, które za każdym razem gromadzą dziesiątki tysięcy obywateli. Problem uwidocznił się 23 czerwca, kiedy, w przeciwieństwie do Ukrainy i Mołdawii nie udało się Gruzji zdobyć statusu kandydata do UE. Zaniepokojeni Gruzini zarzucają rządowi, że to jego działania niweczą wszystkie starania, by zostać członkiem UE, pisze portal POLITICO.

Antyrządowe protesty w Tbilisi

Według sondaży blisko 90 proc. Gruzinów pragnie wejścia do Unii. Niewiele mniej jest zwolenników NATO. - Mamy do czynienia z kwestią narodową, utrzymaniem długoterminowej niezależności, co jest możliwe tylko za pośrednictwem UE. Nie ma innego rozwiązania problemu egzystencjalnego naszego kraju – przemawiał do tłumu działacz obywatelski Szota Digmelaszwili.

Według obywateli głównym hamulcowym wejścia Gruzji do UE jest rządząca od 2012 r. partia Gruzińskie Marzenie, która stara się łagodzić relacje z Rosją, niszcząc tym samym drogi do porozumienia z UE, donosi POLITICO.

Relacje z Ukrainą

Obawy przed prorosyjskimi działaniami rządu nasiliły się w momencie wybuchu wojny w Ukrainie. Gruzja nie wprowadziła w życie wszystkich możliwych sankcji, dalej eksportując towary do Rosji. Ponieważ Gruzini wciąż pamiętają, jak sami zostali zaatakowani przez Rosję, nie są w stanie zrozumieć takiej postawy i głośno demonstrują swoje wsparcie dla Ukrainy. Rząd gruziński broni się przed oskarżeniami, twierdząc, że Zachód próbuje wciągnąć ich państwo w wojnę, a powodem odrzucenia 23 czerwca miał być brak zaangażowania Tbilisi.

d1jcim2

W oczekiwaniu na decyzję Komisji Europejskiej

Zanim decyzja Komisji Europejskiej została ogłoszona, rząd gruziński robił wiele, by zniweczyć szanse wejścia w szeregi UE. Zaczęto w ostrych słowach obrażać europejskie instytucje i ich urzędników.

- Mówiąc delikatnie, niemądre jest osobiste atakowanie swoich głównych sojuszników, którzy codziennie bronią europejskich aspiracji Gruzji w Brukseli. To sprawia, że zastanawiam się, czy gruziński rząd naprawdę podziela aspiracje swoich obywateli, by stać się członkami UE – powiedziała dla "POLITICO" niemiecka eurodeputowana Viola von Cramon.

Na szczęście wraz z 23 czerwca aspiracje unijne Gruzji nie zostały do końca pochowane. Kraj otrzymał listę warunków do wypełnienia, a wśród nich między innymi zapewnienie niezawisłości sądownictwa, "deoligarchizacja" i rozwiązanie kwestii polaryzacji politycznej. Na razie plan działania rządu nie napawa optymizmem zwolenników UE, zwłaszcza w kwestii "deoligarchizacji", która w przypadku rządów partii Gruzińskie Marzenie wydaje się wyjątkowo trudna, podsumowuje portal.

Zobacz też: Ociepa: Gruzja w 2008 roku, Krym w 2014 roku. To, co się dzieje na granicy, to następna odsłona

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1jcim2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1jcim2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj