Trwa ładowanie...
d3oww0m

Budżet UE. Ursula von der Leyen napisała list do Mateusza Morawieckiego

Budżet UE oraz weto Polski i Węgier? Ursula von der Leyen napisała list do premiera Mateusza Morawieckiego ws. mechanizmu praworządności.
Share
Budżet UE. Ursula von der Leyen napisała list do Mateusza Morawieckiego
Budżet UE. Ursula von der Leyen napisała list do Mateusza MorawieckiegoŹródło: Getty Images
d3oww0m

O sprawie informuje PAP, powołując się na źródła unijne. Osoba z polskiej dyplomacji potwierdza, że taki list wpłynął.

Jak mówi rozmówca PAP, "list von der Leyen wyjaśnia, dlaczego propozycja jest zgodna z wnioskami Rady Europejskiej z lipca". Szefowa Komisji Europejskiej wskazała też, że w razie zastrzeżeń do mechanizmu warunkowości przepisy te można zaskarżyć do Trybunału Sprawiedliwości UE.

To odpowiedź na pismo premiera Morawieckiego. Dokument został skierowany w połowie miesiąca do przywódców UE w tym szefowej KE.

d3oww0m

Mateusz Morawiecki tłumaczył, że Polska nie może zaakceptować obecnej wersji mechanizmu praworządności. Według niego prowadzi to do prymatu politycznych i arbitralnych kryteriów nad oceną merytoryczną.

Barbara Nowacka o TVP: to są już standardy Korei

Budżet UE. Polska i Węgry wydały wspólne oświadczenie: "weto bazowym scenariuszem"

W czwartek doszło do spotkania Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Victorem Orbanem.

d3oww0m

- Węgry nie przyjmą propozycji, które byłyby nie do przyjęcia dla Polski. Razem będziemy walczyć - ogłosił Orban. - Użycie weta jest na dziś bazowym scenariuszem - dodał Morawiecki.

Tydzień temu państwa członkowskie UE nie osiągnęły jednomyślności ws. wieloletniego budżetu UE i decyzji ws. funduszu odbudowy. Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia ws. rozporządzenia dotyczącego powiązania środków unijnych z tzw. praworządnością. Jednak rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3oww0m

Podziel się opinią

Share
d3oww0m
d3oww0m
Więcej tematów