Trwa ładowanie...

Budżet UE. Rzecznik rządu: liczymy na nowe propozycje przed szczytem

Kwestia polskiego weta do budżetu Unii Europejskiej nadal wisi w powietrzu. - Jestem przekonany, że pojawi się jakaś kompromisowa propozycja ze strony niemieckiej prezydencji - mówił w Sejmie rzecznik rządu Piotr Mueller. Zabrał również głos w temacie przywrócenia niedziel handlowych w Polsce.

Share
Budżet UE. Rzecznik rządu Piotr Mueller na briefingu w Sejmie
Budżet UE. Rzecznik rządu Piotr Mueller na briefingu w SejmieŹródło: PAP, Fot: PAP, Marcin Obara
d9vajh3

W czwartek o budżecie unijnym oraz ewentualnym polskim wecie z kanclerz Niemiec rozmawiał polski premier. - W rozmowie z Angelą Merkel nie pojawiły się nowe propozycje w sprawie mechanizmu warunkowości w budżecie unijnym. Liczymy, że przed szczytem Rady Europejskiej w grudniu taka propozycja się pojawi - oznajmił w piątek Piotr Mueller.

Rzecznik rządu powtórzył stanowisko Rady Ministrów, która nie zgadza się na powiązanie wypłat unijnych środków z przestrzeganiem reguły praworządności. - Jestem przekonany, że jakaś kompromisowa propozycja ze strony prezydencji w tym półroczu się pojawi, a jeśli nie w tym półroczu, to przecież w przyszłym półroczu są dalsze negocjacje unijne - tłumaczył w Sejmie Mueller.

d9vajh3

Poseł PiS podkreślił, że "nielegalność wydatkowania środków unijnych może i powinna zawsze być karana". - Natomiast nie ma naszej zgody, i to podkreślaliśmy już od jakiegoś czasu, na wiązania środków unijnych z nieobiektywnymi, arbitralnymi kryteriami - dodał Mueller.

Barbara Nowacka oburzona słowami europosłanki PiS Elżbiety Kruk w PE

W czwartek szef rządu o wecie rozmawiał z Wiktorem Orbanem. Obaj politycy podpisali wspólne porozumienie ws. unijnego budżetu. - W tej sprawie nie chodzi tylko o pieniądze (...). Fundusz Odbudowy jest potrzebny dla państw zadłużonych powyżej 100 proc. PKB, a nas to nie dotyczy (...). Tu chodzi o suwerenność i niezależność naszych ojczyzn - mówił węgierski premier.

Niedziele handlowe. Rzecznik rządu przecina spekulacje

Rzecznik rządu był także pytany o kwestie niedzieli handlowych (procedowana w Sejmie ustawa covidowa dopuszcza możliwość zwiększenia puli o jeden dzień - red.) Piotr Mueller podkreślił, że nie ma możliwości powrotu po epidemii do niedziel handlowych - wprowadzenie niedzieli handlowej 6 grudnia jest wyjątkiem spowodowanym pandemią.

d9vajh3

- To jest kompromis społeczny, który został przyjęty za czasów rządów PiS i ten kompromis chcemy utrzymać - zapewnił rzecznik rządu.

- Po okresie epidemicznym nie ma zagrożenia, żeby ktoś wracał do pomysłu przywracania niedziel handlowych. Uważamy, że to taki kompromis, który wypracowaliśmy ze stroną społeczną i ze stroną pracodawców - powiedział w piątek w Sejmie Piotr Mueller.

Podkreślił także, że niedziela handlowa 6 grudnia "będzie przebiegała z takimi samymi ograniczeniami jak w innych dniach".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d9vajh3

Podziel się opinią

Share
d9vajh3
d9vajh3
Więcej tematów