Trwa ładowanie...

Brexit. Opozycyjna Partia Pracy chce drugiego referendum i pozostania w Unii Europejskiej

Szef opozycyjnej Partii Pracy chce drugiego referendum ws. Brexitu. Jeremy Corbyn zapewnił, że jego ugrupowanie tym razem zagłosuje za pozostaniem w Unii Europejskiej.

Brexit. Opozycyjna Partia Pracy chce drugiego referendum i pozostania w Unii EuropejskiejŹródło: East News, fot: Associated Press
d4flywh
d4flywh

Partia Pracy zdecydowała o poparciu ponownego głosowania ws. wyjścia z Unii Europejskiej. Politycy brytyjskiej opozycji mają zagłosować "za" pozostaniem we Wspólnocie. To ustalenia i wynik wielu miesięcy wewnątrzpartyjnej walki o wspólne stanowisko.

Do tej pory laburzyści byli zwolennikami opuszczenia Unii Europejskiej. Mówili, że trzeba w ten sposób uszanować wolę Brytyjczyków, którzy chcą opuścić Wspólnotę.

Jednocześnie politycy Partii Pracy byli przeciwko każdej umowie dot. warunków wyjścia z Unii Europejskiej. Blokowali w ten sposób doprowadzenie Brexitu do finału.

d4flywh

Po wtorkowym posiedzeniu gabinetu cieni i rozmowach Partii Pracy ze związkami zawodowymi, Jeremy Corbyn powiedział, że ktokolwiek będzie nowym premierem, powinien być na tyle pewny siebie, aby poddać porozumienie lub jego brak pod głosowanie obywateli.

Stanowisko Partii Pracy nie jest jednoznaczne – zauważają brytyjscy komentatorzy. Część laburzystów nie wyklucza, że będzie popierać wyjście z Unii, jeśli w wyniku przedterminowych wyborów parlamentarnych to oni przejmą władzę i dostaną szansę na samodzielne negocjowanie ws. warunków Brexitu.

Brytyjski parlament od miesięcy tkwi w politycznym impasie w kwestii brexitu. Posłowie trzykrotnie odrzucili proponowaną przez rząd umowę wyjścia ze Wspólnoty. To doprowadziło premier Theresę May do zapowiedzi, że zrezygnuje z funkcji. Do czasu wyłonienia jej następcy (ma to się stać za dwa tygodnie), May pozostaje na stanowisku szefowej rządu i pełniącej obowiązki przewodniczącej Partii Konserwatywnej.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską najpóźniej 31 października br.

d4flywh

Źródło: interia.pl

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Giertych zadrwił z premiera. Riposta rzecznika Andrzeja Dudy

d4flywh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4flywh
Więcej tematów