ycipk-14mfzo

Brexit. Premier May dopuszcza możliwość drugiego referendum

- Poszłam na kompromis. Teraz was proszę o kompromis - zwróciła się do parlamentarzystów brytyjska premier Theresa May. Szefowa rządu dopuściła we wtorek możliwość drugiego referendum ws. wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Pod jednym warunkiem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Theresa May zmienia zdanie ws. wyjścia z Unii
Premier Theresa May zmienia zdanie ws. wyjścia z Unii (East News, Fot: KIRSTY WIGGLESWORTH)
ycipk-14mfzo

Theresa May przemawiała po trzygodzinnym posiedzeniu Rady Ministrów. Polityk ogłosiła, że ma "poważną ofertę dla posłów w parlamencie - nową umowę dotyczącą Brexitu". Po raz kolejny przyznała, że dostarczenie tej umowy "nie będzie proste ani łatwe". - Okazało się to trudniejsze niż się spodziewałam - stwierdziła bez ogródek szefowa brytyjskiego rządu.

Przed głosowaniem w Izbie Gmin, May chce dopisać do projektu ustawy zapis o drugim referendum. Podstawowym warunkiem musi być jednak przyjęcie jej planu dot. Brexitu.

ycipk-14mfzo

- Rząd w ciągu kilku dni opublikuje projekt ustawy wdrażającej umowę brexitu. Jeśli Izba Gmin przyjmie projekt w drugim czytaniu, dostanie szanse głosowania nad drugim referendum i tymczasową unią celną - stwierdziła May na konferencji prasowej.

Zobacz także: Sekielski: ofiary rozklejały się na planie. Wszystko poprzedzały godziny rozmów

Jest to zdecydowana zmiana szefowej brytyjskiego rządu. W kampanii dotyczącej opuszczenia wspólnoty europejskiej sama była za pozostaniem w jej strukturach, jednak jako brytyjska premier otrzymała zadanie wyprowadzenia Wielkiej Brytanii z UE. - Moim celem było i jest zapewnienie Brexitu - podkreśliła May we wtorek.

ycipk-14mfzo

Co z tym Brexitem?

Brytyjczycy podczas czerwcowego referendum w 2016 roku zdecydowali się opuścić Unię Europejską. Pierwotną datę wyjścia ze wspólnoty (29 marca) udało się odłożyć w czasie.

Cześć brytyjskiego społeczeństwa od momentu ogłoszenia wyników, domagało się ponownego referendum. Blisko 6 mln osób podpisało internetową petycję nawołującą do jednostronnego wycofania się z procesu wyjścia z UE. Pod koniec marca na ulicach Londynu zebrali się na proteście, aby zamanifestować swoje przywiązanie do Unii Europejskiej.

ycipk-14mfzo

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
ycipk-14mfzo
ycipk-14mfzo