Trwa ładowanie...
brexit

Brexit. Premier May dopuszcza możliwość drugiego referendum

- Poszłam na kompromis. Teraz was proszę o kompromis - zwróciła się do parlamentarzystów brytyjska premier Theresa May. Szefowa rządu dopuściła we wtorek możliwość drugiego referendum ws. wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Pod jednym warunkiem.

Share
Brexit. Premier May dopuszcza możliwość drugiego referendum
Źródło: East News, fot: KIRSTY WIGGLESWORTH
d4cxlwx

Theresa May przemawiała po trzygodzinnym posiedzeniu Rady Ministrów. Polityk ogłosiła, że ma "poważną ofertę dla posłów w parlamencie - nową umowę dotyczącą Brexitu". Po raz kolejny przyznała, że dostarczenie tej umowy "nie będzie proste ani łatwe". - Okazało się to trudniejsze niż się spodziewałam - stwierdziła bez ogródek szefowa brytyjskiego rządu.

Przed głosowaniem w Izbie Gmin, May chce dopisać do projektu ustawy zapis o drugim referendum. Podstawowym warunkiem musi być jednak przyjęcie jej planu dot. Brexitu.

- Rząd w ciągu kilku dni opublikuje projekt ustawy wdrażającej umowę brexitu. Jeśli Izba Gmin przyjmie projekt w drugim czytaniu, dostanie szanse głosowania nad drugim referendum i tymczasową unią celną - stwierdziła May na konferencji prasowej.

Zobacz także: Sekielski: ofiary rozklejały się na planie. Wszystko poprzedzały godziny rozmów

Jest to zdecydowana zmiana szefowej brytyjskiego rządu. W kampanii dotyczącej opuszczenia wspólnoty europejskiej sama była za pozostaniem w jej strukturach, jednak jako brytyjska premier otrzymała zadanie wyprowadzenia Wielkiej Brytanii z UE. - Moim celem było i jest zapewnienie Brexitu - podkreśliła May we wtorek.

Co z tym Brexitem?

Brytyjczycy podczas czerwcowego referendum w 2016 roku zdecydowali się opuścić Unię Europejską. Pierwotną datę wyjścia ze wspólnoty (29 marca) udało się odłożyć w czasie.

d4cxlwx

Cześć brytyjskiego społeczeństwa od momentu ogłoszenia wyników, domagało się ponownego referendum. Blisko 6 mln osób podpisało internetową petycję nawołującą do jednostronnego wycofania się z procesu wyjścia z UE. Pod koniec marca na ulicach Londynu zebrali się na proteście, aby zamanifestować swoje przywiązanie do Unii Europejskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4cxlwx

Podziel się opinią

Share
d4cxlwx
d4cxlwx
Więcej tematów