Trwa ładowanie...

Brexit. Czarne chmury nad Theresą May. Szantaż ze strony ministrów

Rośnie sprzeciw wobec dalszego urzędowania Theresy May jako premier Wielkiej Brytanii. Brytyjskie media donoszą, że 11 ministrów wezwało ją do rezygnacji ze stanowiska. Jeśli odmówi, grożą masowymi rezygnacjami.

Share
Brexit. Czarne chmury nad Theresą May. Szantaż ze strony ministrówŹródło: PAP, fot: STEPHANIE LECOCQ
d3430zd

O szczegółach piszą "Sunday Times", "Sunday Telegraph" i "Mail on Sunday". Według pierwszych stron ich niedzielnych wydań, ministrowie w rządzie May mieli uzgodnić między sobą, że premier stała się "toksyczna" i wyłącznie jej rezygnacja może dać szansę na rozwiązanie trwającego kryzysu politycznego wokół wyjścia Wlk. Brytanii z UE.

Jeden z ministrów powiedział w rozmowie z "Sunday Times", że "koniec jest blisko" dla May, szacując wręcz, że premier ustąpi ze stanowiska w ciągu najbliższych 10 dni.

Faworytami zastąpienia May są, według "Sunday Times", szef urzędu gabinetu David Lidington, który był chwalony za prowadzenie technicznych przygotowań do brexitu, oraz minister środowiska Michael Gove, jeden z liderów kampanii za wyjściem z UE sprzed referendum z 2016 roku.

d3430zd

Według "Mail on Sunday" Gove ma już gotowy zespół współpracowników, którzy byliby gotowi objąć stery na Downing Street.

Chaos. Decyzja UE

Przypomnijmy, w ostatnich dniach premier była krytykowana za ostry atak na posłów zasiadających w Izbie Gmin, oskarżając ich o polityczną odpowiedzialność za brak rozwiązania kwestii wyjścia z Unii Europejskiej. Projekt porozumienia z Unią Europejską był już dwukrotnie - w styczniu i marcu br. - odrzucony znaczną większością głosów.

W czwartek późnym wieczorem w Brukseli przywódcy 27 krajów UE uzgodnili dwa scenariusze przedłużenia brexitu. W pierwszym, jeśli Izba Gmin zaakceptuje porozumienie rozwodowe w przyszłym tygodniu, przedłużenie nastąpi do 22 maja. Jeśli nie zaakceptuje - to 12 kwietnia.

Brexitu jednak nie będzie?

W piątek premier May po raz pierwszy zasugerowała, że może nie dojść do powtórnego głosowania nad projektem umowy ws. wyjścia z UE, co otworzy drogę do bezumownego opuszczenia Wspólnoty lub długiego opóźnienia brexitu. Wystosowała w tej sprawie list do brytyjskich posłów.

Wielka Brytania ma opcję jednostronnego wycofania się z procesu wyjścia z UE na mocy artykułu 50. unijnych traktatów. W ciągu ostatnich dni ponad 4,7 mln osób podpisało się pod petycją w tej sprawie do brytyjskiego parlamentu. Opcja ta była wielokrotnie wykluczana przez rząd jako sprzeczna z decyzją podjętą w referendum z 2016 roku.

Zobacz także: Sikorski nie ma wątpliwości: Tusk przyjedzie i pozamiata

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3430zd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3430zd
d3430zd
Więcej tematów