Trwa ładowanie...
d18xprc

Coraz więcej Brytyjczyków popiera pozostanie w UE. Jednak brexit bez umowy pozostaje realny

Miliony Brytyjczyków podpisują petycję za odwołaniem Brexitu. W Londynie planowana jest także manifestacja zwolenników pozostania w EU. Tymczasem na scenie politycznej nadal panuje chaos, który grozi katastrofalnym wyjściem ze Wspólnoty bez umowy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May (PAP/EPA)
d18xprc

Pod petycją opublikowaną na stronie parlamentu brytyjskiego podpisało się już ponad 4 mln obywateli. W niektórych okręgach "zagłosowało" w ten sposób już ponad 15 proc. wyborców. To potężna liczba, która daje nadzieję zwolennikom ponownego referendum.

Premier Theresa May przyznała, że Izba Gmin może nie przyjąć w najbliższych dniach umowy z Brukselą. W takim przypadku poważna stanie się groźba brexitu bez porozumienia w nowym, przyjętym przez UE terminie 12 kwietnia. Tylko zaakceptowanie umowy pozwoliłoby Wielkiej Brytanii wyjść ze Wspólnoty w sposób "uporządkowany" 22 maja.

parliament.uk

Aby tego uniknąć Londyn może prosić o kolejne odroczenia, co wymagałoby wzięcia przez Brytyjczyków udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego. To byłaby sytuacja absurdalna w kraju, który w referendum opowiedział się za opuszczeniem UE.

d18xprc

Theresa May powtarza, że wycofanie art. 50 i porzucenie brexitu oznaczałoby zdradę woli obywateli. Niemniej szybko rosnąca liczba podpisów pod petycją zwiększa prawdopodobieństwo ponownego zapytania Brytyjczyków o zdanie w sprawie wyjścia lub pozostania we Wspólnocie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Brexit tematem numer jeden na Wyspach. Nasz dziennikarz zdradza kulisy

d18xprc

Podziel się opinią

Share

d18xprc

d18xprc
Więcej tematów