Trwa ładowanie...
brexit

Brexit. Dwie ostateczne daty

Brytyjczycy mają tydzień, by zdecydować, jak będzie wyglądać brexit. Jeśli do końca miesiąca nie zgodzą się na warunki ustalone między KE a premier May, opuszczą Unię bez umowy 12 kwietnia. Jeśli Izba Gmin przyjmie porozumienie, brexit dokona się 22 maja.
Share
Wielka Brytania jest już jedną nogą poza Unią
Wielka Brytania jest już jedną nogą poza UniąŹródło: East News, Fot: EMMANUEL DUNAND
du1tsmj

Chwilę po godzinie 23:00 członkowie Rady Europejskiej jednogłośnie zgodzili się na uwagi brytyjskiego rządu do treści ostatniego porozumienia. Chodzi o warunki, na jakich Wielka Brytania opuści Unię Europejską.

O przełomie w ciągnących się od miesięcy negocjacjach poinformował szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Zgoda członków Unii na ustępstwa oznacza, że oczy wszystkich zainteresowanych tematem brexitu zwrócą się ponownie na Londyn.

Umowa 22 maja, albo "twardy brexit" za 3 tygodnie

Tym samym maleje liczba alternatywnych scenariuszy i dat, które rozważane były przy okazji unijnego szczytu, który rozpoczął się w czwartek. Wielka Brytania chciała przedłużenia terminu wyjścia ze Wspólnoty, by zyskać więcej czasu na dogadanie się w spornych kwestiach.

du1tsmj

Czytaj też: Szczyt ws. brexitu. Rozmowy się przedłużają

Unia daje brytyjskiej Izbie Gmin tydzień na przyjęcie zaproponowanych warunków wyjścia ze Wspólnoty. Jeśli do końca miesiąca nie zgodz się na warunki ustalone między Radą Europejską a premier Theresą May, opuszczą Unię bez umowy 12 kwietnia. Jeśli parlamentarzyści zaakceptują porozumienie, brexit dokona się 22 maja.

Zobacz także: "Tusk przyjedzie i pozamiata". Sikorski nie ma wątpliwości

Dzień później rozpoczną się wybory do Parlamentu Europejskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

du1tsmj

Podziel się opinią

Share
du1tsmj
du1tsmj
Więcej tematów