Trwa ładowanie...

Brexit już w sobotę po północy. Co to oznacza dla Polaków?

Brexit stanie się faktem w nocy z piątku na sobotę 1 lutego. Co to oznacza dla Polaków? Zmiany nie nastąpią od razu, bo przed nami 11 miesięcy okresu przejściowego i negocjacji na temat relacji między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

Brexit już w sobotę po północy. Co to oznacza dla Polaków?Źródło: East News, fot: DANIEL LEAL-OLIVAS/AFP
d3d6wbq
d3d6wbq

Choć 31 stycznia 2020 r. to ostatni dzień obecności Wlk. Brytanii w UE, to jednak prawdziwy szok może być więc przesunięty o 11 miesięcy - informuje TOK FM. Stacja wyjaśnia, że teraz obie strony będą negocjować warunki dotyczące praw i obowiązków mieszkańców Wysp i Unii.

Brexit. Co jednak wiemy już teraz?

  • Po 1 lutego nie trzeba mieć paszportu czy, żeby lecieć do Wlk. Brytanii, bo podczas okresu przejściowego (do końca grudnia 2020 r.) utrzymana zostanie swoboda przepływu osób.
  • Od soboty nie będzie również zmian w przepisach dotyczących przesyłek pocztowych oraz przesyłek pieniędzy.
  • Polacy, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii mogą po brexicie tam pozostać, ale muszą wystąpić (tak jak obywatele innych państw UE) o status osoby osiedlonej. Wniosek można składać w brytyjskim resorcie spraw wewnętrznych, a Home Office nie wymaga opłaty. Ostateczny termin złożenia wniosku to 30 czerwca 2021 r.
  • Wymiana handlowa to z kolei zagadnienie, które może być przedmiotem najszerszych negocjacji podczas 11-miesięcznego okresu przejściowego po brexicie. Eksperci uważają, że rozmowy na ten temat zaczną się dopiero na początku marca. - Spodziewam się nie mniejszego zamieszania w tych 9-10 miesiącach, niż tego, które miało miejsce się na przestrzeni ostatnich 3,5 roku - mówił na antenie TOK FM dr Grzegorz Gil, politolog z UMCS.
d3d6wbq

Brexit. Negocjacje, a później kontrole na granicach

Polski resort finansów wyjaśnia z kolei, że gdyby nie doszło do uzgodnienia unijno-brytyjskiego porozumienia handlowego, obie strony będą prowadzić wzajemną wymianę handlową w oparciu o zasady WTO. Jak jednak zauważa TOK FM, można już przewidzieć część zmian ważnych dla eksporterów i importerów.

"Niezależnie od wyników negocjacji handlowych prawdopodobnie zostaną wprowadzone kontrole na granicy między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem. Przedsiębiorcy będą mieć m.in. obowiązek dopełnienia standardowych formalności celnych" - głosi komunikat ministerstwa.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: "Nowy dekalog wyborców PiS" Klaudii Jachiry. Reakcja Piotra Zgorzelskiego

d3d6wbq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3d6wbq
Więcej tematów