Trwa ładowanie...

Breivik nie poddaje się. Złożył skargę w Trybunale Praw Człowieka

Fjotolf Hansen, znany wcześniej jako Anders Breivik, zaskarżył Norwegię do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Nie podoba mu się zbyt wysoki poziom izolacji w więzieniu oraz cenzura korespondencji.

Share
Breivik nie poddaje się. Złożył skargę w Trybunale Praw Człowieka
Źródło: PAP/EPA, Fot: PAP/EPA
d1067ui

- Istotą skargi jest zbyt wysoki poziom izolacji, a ta izolacja trwa już od dłuższego czasu - wyjaśnił adwokat zamachowca Øystein Storrvik. Poskarżył się także na cenzurowanie jego listów przez służby.

Przed norweskim sądem dowodził, że wielokrotnie poddawano go kontrolom osobistym nago, budzono w nocy, a pracownicy więzienia skuwali go zbyt często kajdankami.

d1067ui

Adwokaci Breivika uważają, że skarga jest zasadna, bo wysoki poziom izolacji jest niebezpieczny dla zdrowia psychicznego.

Anders Breivik przegrał w sądzie. Norwegia nie złamała prawa

Wcześniej sąd apelacyjny w Oslo orzekł, że Norwegia nie naruszyła praw człowieka w stosunku do Andersa Breivika. Tym samym sąd zmienił wyrok z kwietnia 2016 roku, w którym terrorysta częściowo wygrał.

Stwierdzono, że nawet częściowo nie doszło do naruszenia praw człowieka. Sędziowie ustalili, że Anders Breivik nie został poddany torturom ani nieludzkiemu traktowaniu. To wtedy zamachowiec zapowiedział, że odda sprawę do Trybunału w Strasburgu.

Anders Breivik dokonał 22 lipca 2011 roku zamachu terrorystycznego na siedzibę premiera i obóz młodzieżówki Partii Pracy na wyspie Utoya. W sumie zabił 77 osób.

W 2012 roku został skazany na najwyższy wymiar kary, czyli 21 lat więzienia.

d1067ui

Podziel się opinią

Share
d1067ui
d1067ui
Więcej tematów