Bon turystyczny 2022. Kiedy traci ważność? Trzeba się śpieszyć
Bon turystyczny to dodatek obowiązujący od niemal dwóch lat. Jak podaje ZUS, do tej pory aktywowanych zostało niemal 3,5 mln bonów. Wielu rodziców wciąż nie skorzystało ze świadczenia. Czasu do jego wykorzystania zostało niewiele – jak informują przepisy, bon turystyczny traci ważność 30 września.
17.08.2022 | aktual.: 17.08.2022 10:24
Bon turystyczny to powstały w 2020 roku projekt rządu, którego zadaniem ma być wsparcie branży turystycznej, borykającej się ze skutkami pandemii Covid-19, a także dodatkiem dla polskich rodzin, których nie stać na wspólny wypoczynek. Świadczenie zakłada dofinansowanie w wysokości 500 złotych na każde dziecko, na które zostało przyznane świadczenie wychowawcze (tzw. 500 plus) lub dodatek wychowawczy.
Bon turystyczny do kiedy można skorzystać z dodatku?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że bon turystyczny można wykorzystać do 30 września 2022 roku. Jak informował na początku sierpnia, z dodatku wciąż nie skorzystało około 700 tysięcy osób.
"Połowa #sierpień to dobry czas, by skorzystać z #bonturystyczny. Na aktywację na #PUE #ZUS czeka jeszcze ponad 700 tys. z nich. @Bon_Turystyczny zrealizujesz w ponad 26 tys. podmiotach turystycznych i #OPP. Możesz płacić bonem do 20 września".
Bon turystyczny ZUS – dla kogo?
Na stronie ZUS-u można znaleźć dokładne informacje, kto może skorzystać z bonu turystycznego. Osobami uprawnionymi są rodzice oraz opiekunowie dzieci, którzy posiadają prawo do 500+, dodatku wychowawczego oraz Ci, którzy złożyli wnioski o powyższe świadczenia, a pracują poza granicami Polski. Wysokość dodatku wynosi 500 złotych na każde dziecko. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością można otrzymać dodatkowe świadczenie w postaci bonu.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazuje, że bon turystyczny należy się także opiekunom dzieci znajdujących się w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka, placówce opiekuńczo-wychowawczej, placówce opiekuńczo-terapeutycznej, interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym oraz placówce opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego, którzy 18 lipca 2020 mieli przyznane prawo do dodatku wychowawczego.
Dodatkowo mogą z niego skorzystać osoby, które pomiędzy 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. nabyły prawo do świadczenia wychowawczego bądź dodatku wychowawczego oraz przebywającym poza granicami Polski, którzy nabyli prawo do dodatków lub złożyli stosowny wniosek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak aktywować bon turystyczny?
Aktywacja dodatku odbywa się poprzez portal Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub platformę ePUAP. Po zalogowaniu, w odpowiedniej zakładce należy wypełnić dane kontaktowe:
- Adres email,
- Numer telefonu kontaktowego.
Po ich rejestracji generowany jest 16. cyfrowy kod, wysłany pod wskazany numer telefonu. Wniosek o bon turystyczny nie jest wymagany – osoby posiadające prawo do świadczenia muszą jedynie podać wymagane dane teleadresowe.
Bon turystyczny 2022 – gdzie można go zrealizować?
Płatności bonem turystycznym ZUS można dokonać w około 26 tysiącach podmiotów, znajdujących się na terenie Polski. Należą do nich m.in. hotele, pensjonaty, gospodarstwa agroturystyczne, czy campingi. Dodatek ten może pokryć koszty imprezy turystycznej, kolonii, zielonej szkoły, wycieczki lub obozu.
Bon turystyczny można zrealizować w całości lub partiami, aż do wyczerpania przyznanej kwoty, jednak wyłącznie do 30 września 2022. Gdy koszty wycieczki przekroczą dostępny limit, istnieje możliwość dopłaty brakującej sumy za pomocą tradycyjnych płatności: gotówką, kartą, przelewem. Co ważne, nie ma możliwości wymiany bonu turystycznego na gotówkę.