Trwa ładowanie...

Bociany w Wigierskim Parku Narodowym! Leśnicy zauważyli je w miejscowości Krzywe

Pierwsze bociany są już w Polsce. Poinformowali o tym leśnicy z Wigierskiego Parku Narodowego. Zwierzęta zostały zauważone w miejscowości Krzywe pod Suwałkami. W Tatrach pojawiły się też pierwsze ślady niedźwiedzi.

Share
Bociany w Wigierskim Parku Narodowym! Leśnicy zauważyli je w miejscowości KrzyweŹródło: PAP, fot: Darek Delamanowicz
d4inoha

Informację o pierwszych, na polskim niebie, bocianach podali w poniedziałek leśnicy z Wigierskiego Parku Narodowego.

Pogoda. Krzywe: pierwsze bociany już w Polsce

- Otrzymałem dzisiaj informację, że są już u nas pierwsze bociany. Leśniczy, który je widział zrobił nawet zdjęcia. Zatem mamy już na Suwalszczyźnie przedwiośnie - powiedział w rozmowie z PAP Tomasz Huszcza, dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego.

Jak dodał, zwierzęta zostały zauważone w miejscowości Krzywe, obok Suwałk. Sam dyrektor w niedzielę 23 lutego nad brzegiem jeziora Wigry słyszał pierwsze bzyczenie owadów. W okolicy widziano też pierwsze żurawie, szpaki i skowronki.

d4inoha

Zobacz też: Najnowszy sondaż. Triumf Andrzeja Dudy

Pogoda. Krzywe. Bociany zwiastują wiosnę?

W lasach pojawiły się za to przylaszczki, zaczęły też kwitnąć leszczyny. - Widać, że przyroda już się budzi, są tego kolejne symptomy - podkreśla Huszcza.

Czy na pewno? Jak pisaliśmy w zeszłym roku, bociany zwiastują nadejście wiosny to mit. W rozmowie z Wirtualną Polską meteorolog Damian Nowicki mówił, że "to przekonanie ludowe, do którego się przyzwyczailiśmy" i nie ma ono nic wspólnego z wiosną klimatologiczną.

d4inoha

Pogoda. Krzywe. Bociany przeczekują zimę w Polsce?

Bociany zwykle do Polski przylatują w marcu i odlatują w okolicach sierpnia, jednak z roku na rok coraz więcej ptaków decyduje się na przeczekanie zimy w naszym kraju.

AKTUALNĄ PROGNOZĘ POGODY SPRAWDZISZ NA POGODA.WP.PL

Wszystko to ma związek z globalnym ociepleniem, które odbija się też na zimach w Polsce. Niegdyś surowe i mroźne, teraz łagodne i bezśnieżne.

d4inoha

Na Suwalszczyźnie, zwanej także "polskim biegunem zimna", nie było w tym roku zimy. Ta przychodziła tam zawsze najwcześniej i najpóźniej też odchodziła. Tegoroczna zima była najcieplejsza od dziesięcioleci.

Pogoda. Tatry. Budzą się niedźwiedzie

Jeżeli bociany nie zwiastują nadejścia wiosny, to na pewno mogą o tym świadczyć niedźwiedzie ślady. Te opublikowało nadleśnictwo Cisna (woj. podkarpackie) na swoim profilu na Facebooku. "Ktoś tu się obudził. Czyżby to już wiosna?" - pytają leśniczy.

Niedźwiedzie ślady zauważyli też pracownicy słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP). Misie zaczęły włóczyć się po szlakach w poszukiwaniu pokarmu.

d4inoha

Leśniczy ostrzegają, by zachować szczególną ostrożność po obu stronach Tatr. Jak dodają, niedźwiedzie brunatne będą skupiały się teraz głównie na padłej zwierzynie, ponieważ pokarmu roślinnego nie ma jeszcze zbyt dużo. "Dzięki wrażliwemu zmysłowi węchu, niedźwiedzie potrafią szybko i dokładnie zlokalizować miejsca, w których znajdują się padłe zwierzęta, nawet pod warstwą śniegu. Po wizycie niedźwiedzia w takim miejscu, z truchła pozostają tylko fragmenty kości i futro" - tłumaczą pracownicy słowackiego Tatrzańskiego Parku Nardowego.

Źródło: PAP

A Wy widzieliście już pierwsze oznaki wiosny? Dajcie znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d4inoha
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4inoha
d4inoha
Więcej tematów