Bóbr w Tatrach przetrwał zimę. Niezwykły mieszkaniec zwiastuje wiosnę
Jak poinformowali pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego, bóbr, który przed dwoma laty zadomowił się w okolicach Morskiego Oka przetrwał kolejną zimę. Co więcej, w ostatnich dniach zwiększyła się jego aktywność, co - zdaniem leśnika - może być zwiastunem tatrzańskiej wiosny.
18.04.2023 10:37
Nagranie potwierdzające, że bóbr znad Morskiego Oka przetrwał kolejną zimę zamieścił na Facebooku Tatrzański Park Narodowy. Jego autor - leśniczy Grzegorz Bryniarski wskazuje, że gryzoń rozpoczął nowy cykl życia, organizując przestrzeń dookoła.
Bóbr z Morskiego Oka. Przyrodnicza sensacja
Pojawienie się gryzonia w rejonie Morskiego Oka zostało zaobserwowane w 2021 roku. Wydarzenie to stanowiło niemałą sensację, bowiem warunki panujące w tym rejonie są dla bobrów zupełnie obce. Z tego względu leśnicy obawiali się, że zwierzę nie przeżyje górskiej zimy. Jak się okazuje, niepotrzebnie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Bóbr przetrwał w Morskim Oku drugą zimę i ma się dobrze. Jego działalność widać na lodzie, gdzie jest przebity przerębel i zwleczone w tą okolicę gałęzie. O jego aktywności świadczą też liczne tropy na śniegu - wydeptał na śniegu chodnik i ściął wierzby" - wyjaśnił Grzegorz Bryniarski leśnik TPN.
Chociaż leśnik wskazuje na jednego osobnika, prawdopodobnie w rejonie Dwoistej Siklawy tuż pod Mnichem i przy "Półwyspie Miłości" zadomowiło się co najmniej kilku przedstawicieli tego gatunku.
Bóbr z Tatr zwiastuje nadejście wiosny w górach?
"Jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale bóbr tak" - wskazuje Bryniarski, informując, że w okolicach Morskiego Oka rozpoczęła się odwilż. Zakończenie zimy w Tatrach zwiastuje również pojawienie się kwiecistych dywanów, utworzonych przez krokusy. Jak informuje Schronisko Górskie PTTK im. Jana Pawła II na Polanie Chochołowskiej, te pojawiają się na polanach w coraz większej ilości.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.