Trwa ładowanie...

Biały tydzień 2023. Czy udział w nim jest obowiązkowy?

Już wkrótce rozpocznie się okres Pierwszych Komunii Świętych. Wydarzenie to stanowi przełom w życiu duchowym dziecka, dlatego jest obchodzone w uroczysty sposób. Komunia, która zazwyczaj odbywa się w niedzielę, rozpoczyna jednocześnie okres Białego tygodnia. Czy dzieci muszą obowiązkowo uczestniczyć w odbywających się wówczas wydarzeniach?

Biały tydzień po komunii to okres szczególnego, duchowego rozważania EucharystiiBiały tydzień po komunii to okres szczególnego, duchowego rozważania EucharystiiŹródło: PAP, fot: Przemysław Piątkowski
d457zbl
d457zbl

Biały tydzień w tradycji katolickiej jest okresem siedmiodniowej oktawy komunijnej. W tym czasie dzieci, które przyjęły sakrament I komunii św. uczestniczą w nabożeństwach i naukach, które mają pomóc im w lepszym, duchowym przeżyciu Eucharystii.

Biały tydzień po komunii 2023. Kiedy wypada?

Biały tydzień rozpoczyna się w pierwszym dniu po Pierwszej Komunii Św. i trwa siedem dni. Dokładną jego datę rodzice oraz dzieci poznają jednak wraz z poznaniem daty samego sakramentu. Ten może bowiem odbywać się w różnych parafiach w różnym czasie. Sezon komunijny tradycyjnie trwa od maja do czerwca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pierwsza Komunia, pierwszy kicz

Informacji na temat daty rozpoczęcia i zakończenia Białego tygodnia można szukać w gablotach, znajdujących się przy kościołach, na stronie internetowej parafii, do której należy dziecko oraz u księży i katechetów.

d457zbl

Biały tydzień. Czy jest obowiązkowy?

Biały tydzień po komunii wywodzi się z tradycji pierwszych chrześcijan, którzy po wstąpieniu do Kościoła nosili przez kilka dni białe szaty, na znak zjednoczenia z Jezusem.

W katolicyzmie okres oktawy komunijnej jest równie ważny, co sam sakrament - z tego względu dzieci są zobowiązane do uczestniczenia w nabożeństwach oraz wydarzeniach. "Okres białego tygodnia jest też okresem wyciszenia, refleksji nad sakramentem Eucharystii oraz okazją do pogłębienia wiary, więc nie należy go pomijać i powinno się w nim uczestniczyć obowiązkowo" - wyjaśnia serwis parafia.com.pl.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d457zbl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d457zbl
Więcej tematów