Trwa ładowanie...
d18npta

Białoruś. Trwają protesty przeciwko Łukaszence. 300 osób zostało zatrzymanych

Jak w każdą niedzielę Białorusini wyszli tłumnie na ulice, żeby protestować przeciwko urzędującemu prezydentowi. Przeszkodziły im służby bezpieczeństwa, które w całym kraju aresztowały 300 osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Białoruś. Protesty trwają od sierpnia i nic nie zapowiada żeby miały się rychło skończyć
Białoruś. Protesty trwają od sierpnia i nic nie zapowiada żeby miały się rychło skończyć (East News)
d18npta

Białorusini przeciwko władzy Łukaszenki protestują od 9 sierpnia. Wtedy odbyły się wybory prezydenckie, których wynik - według protestujących, ale także niezależnych obserwatorów - został sfingowany. Aleksander Łukaszenka oficjalnie pokonał w nich swoją główną rywalkę Swietłanę Cichanouską i został prezydentem republiki na kolejną kadencję. Nieoficjalnie mówi się, że Cichanouska osiągnęła wynik nawet kilkukrotnie wyższy od szefa białoruskiego państwa.

Od tego czasu w każdą niedzielę Białorusini okazują swoje niezadowolenie. W ten weekend demonstracje odbyły się m.in. w Mińsku, Grodnie, Brześciu, Nowopołocku, Zasławiu czy Pińsku. Wszędzie interweniowała milicja.

Białoruś. Milicja: byliśmy obrażani

Jak podaje centrum praw człowieka "Wiasna" w samym Mińsku zostało zatrzymanych 200 osób. Według milicji zatrzymani łamali koronawirusowe przepisy dotyczące zgromadzeń publicznych, a także zachowywali się wulgarnie i obrażali stróżów prawa.

d18npta

Zatrzymanych było mniej niż zazwyczaj ze względu na zmianę strategii demonstrantów. Ci zamiast tworzyć jeden duży marsz, postanowili protestować osobno w różnych dzielnicach Mińska. Dzięki temu w momencie konfrontacji z milicją demonstranci mieli być mobilniejsi. Z kolei państwo, próbując utrudnić protestującym życie wyłączyło dziesięć stacji mińskiego metra i zakłócało połączenia mobilnego internetu.

Według obliczeń serwisu Nasza Niwa do tej pory na tegorocznych protestach przeciw Łukaszence zatrzymano ogółem ponad 30 tys. osób.

Łukaszenka nie odpuszcza. Brutalna reakcja milicji na Białorusi

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d18npta

Podziel się opinią

Share
d18npta
d18npta
Więcej tematów