Trwa ładowanie...
d4480fu

Mińsk. W protestach zatrzymanych ponad 500 osób

- Ponad 500 osób zostało zatrzymanych w Mińsku podczas protestów przeciwko Alaksandrowi Łukaszence i jego zwycięstwu w sierpniowych wyborach prezydenckich - taką informację przekazało białoruskie Centrum Praw Człowieka "Wiasna".
Share
Mińsk. Zatrzymanych ponad 500 osób
Mińsk. Zatrzymanych ponad 500 osóbŹródło: PAP, Fot: EPA
d4480fu

Od 9 sierpnia przez Białoruś przetacza się fala protestów obywateli, którzy nie zgadzają się z wynikami wyborów prezydenckich, w których zwyciężył Aleksander Łukaszenko i uważają, że zostały one sfałszowane.

W niedzielnym proteście, który przeszedł w Mińsku, zatrzymanych zostało 500 osób. Wśród zatrzymanych są znani sportowcy m.in.: srebrny medalista olimpijski w dziesięcioboju z 2008 roku Andrej Krauczanka i wielokrotny mistrz Białorusi w kick-boxingu i tajskim boksie Iwan Hanin, a także Miss Białorusi z 2008 roku Wolha Chiżynkowa.

Niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy, poinformowało, że zatrzymani zostali również przedstawiciele mediów: fotoreporterzy Światasłau Zorki i Wiktar Wołaczka oraz dziennikarka agencji BiełaPAN Jana Ausiajuszkina.

d4480fu

Koronawirus. Jerzy Polaczek o koronasceptykach: "szaleńcy"

Funkcjonariusze sił specjalnych uzbrojeni w armatki wodne

Przed niedzielnym protestem niezależne kanały na Telegramie apelowały o gromadzenie się koło mińskiego ratusza. Wszystkie okoliczne ulice zostały jednak zablokowane przez służby bezpieczeństwa, które zatrzymywały ludzi próbujących dostać się na miejsce protestu.

d4480fu

Demonstranci podjęli próbę wyjścia na prospekt Maszerowa. W tym miejscu czekały jednak na protestujących setki funkcjonariuszy sił specjalnych, wyposażonych w armatki wodne. Manifestanci ruszyli w inną stronę i zostali rozpędzeni.

Reżim Aleksandra Łukaszenki stosuje represje wobec protestujących i niezależnych dziennikarzy. Demonstracje kończą się setkami zatrzymań, często dochodzi do aktów przemocy, także wobec dziennikarzy. "Od sierpnia, reżim zatrzymał już ponad 17 tysięcy ludzi", podaje niezależny portal Nasza Niwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4480fu

Podziel się opinią

Share
d4480fu
d4480fu
Więcej tematów