Trwa ładowanie...
dt7jh6i

Białoruś. Akcja demonstracyjna w Mińsku. Masowe zatrzymania

Białoruś znów protestuje. W niedzielę Białorusini znów wyszli na ulice Mińska i innych miast kraju, aby zaprotestować przeciw Aleksandrowi Łukaszence. Rozpoczęły się zatrzymania demonstrantów. Ministerstwo informuje o ponad 10 zatrzymanych, zaś obrońcy praw człowieka o znacznie większej liczbie.
Share
Białoruś. Kolejna akcja protestacyjna i "łapanka" milicji
Białoruś. Kolejna akcja protestacyjna i "łapanka" milicjiŹródło: PAP
dt7jh6i

Rzeczniczka mińskiej milicji Natalla Hanusiewicz powiedziała agencji Interfax-Zapad, że ponad 10 osób zostało przewiezionych na komisariaty z powodu udziału w "nielegalnej akcji".

Na stronie Wiasny zajmującej się prawami człowieka widnieje lista osób zatrzymanych - jest ich ponad 200.

Białoruś. Protest w Mińsku

Uczestnicy protestu zebrali się w centrum miasta, przed ratuszem.

dt7jh6i

"Siła jest w prawdzie, władza należy do narodu, a miejsce sowieckich okupantów i oszalałego dyktatora jest na śmietniku. Nie pozwolimy unicestwić naszej wolności, kultury, medycyny, oświaty, gospodarki i przyszłości" - zadeklarowali organizatorzy.

Już w momencie gromadzenia się demonstrantów rozpoczęły się zatrzymania ludzi.

Donald Tusk uderza w PiS. Michał Dworczyk mocno odpowiada

Białoruś. Pacyfikacja demonstracji

Jak pisze Belsat, na ulicach Mińska trwa "regularna pacyfikacja demonstracji". "Na przystankach komunikacji miejskiej najpierw przestały zatrzymywać się autobusy, potem ruch uliczny wstrzymano w ogóle. Z pasa ruchu korzystają tylko milicyjne auta jadące za grupami demonstrantów idących po chodnikach. Od czasu do czasu z busów wyskakują funkcjonariusze po cywilnemu i wyłapują przypadkowych manifestantów" - czytamy.

dt7jh6i

Demonstranci zostali rozproszeni na mniejsze grupy. "Ludzie są zatrzymywani pojedynczo w bramach i podwórzach oraz często bici przez milicjantów" - informuje Belsat.

Kilka niezależnych źródeł mówi o użyciu przez milicję broni i granatów hukowych. Według relacji świadków słychać było wystrzały i wybuchy.

Protesty na Białorusi

To już 92. dzień protestów na Białorusi. Trwają one od 9 sierpnia.

dt7jh6i

Manifestacje związane są z organizacją wyborów prezydenckich. Według białoruskich władz wygrał je Aleksander Łukaszenka, ale jest to kwestionowane nie tylko przez mieszkańców Białorusi, którzy od wielu miesięcy protestują.

Międzynarodowi przywódcy i obserwatorzy wskazują na to, że nowym prezydentem powinna zostać kontrkandydatka Łukaszenki, Swietłana Cichanouska.

Źródło: Belsat, Radio Swaboda

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dt7jh6i

Podziel się opinią

Share
dt7jh6i
dt7jh6i
Więcej tematów