Trwa ładowanie...
d3wscwn

Białoruś. Aleksander Łukaszenka z sankcjami? Jest decyzja UE

Białoruś. Czy Aleksander Łukaszenka znajdzie się na liście sankcji państw członkowskich UE? Politykowi zarzuca się m.in. sfałszowanie wyborów oraz stosowanie przemocy wobec demonstrantów. Źródło w Brukseli donosi, że decyzja właśnie zapadła.
Share

Białoruś. Aleksander Łukaszenka z sankcjami? Jest decyzja UE
Białoruś. Aleksander Łukaszenka z sankcjami? Jest decyzja UEŹródło: PAP, Fot: EPA
d3wscwn

Białoruś już od trzech miesięcy zmaga się z brutalnym tłumieniem protestów po ogłoszeniu wyników wyborów prezydenckich, które, według białoruskiego CKW, wygrał Aleksander Łukaszenka.

Białoruś. Aleksander Łukaszenka na liście sankcji? Jest decyzja UE

Pacyfikacja strajków i stosowanie tortur wobec zatrzymanych protestujących doprowadziła do narzucenia sankcji przez państwa członkowskie UE na prominentnych działaczy związanych z władzami Białorusi.

d3wscwn

Teraz, jak informuje źródło PAP w Brukseli, nowe sankcje mają objąć kolejnych 15 osób. Wśród nich ma znaleźć się także prezydent Aleksander Łukaszenka.

Wybory w USA. Wpadka Donalda Trumpa z "Polakami" na Twitterze. Reakcja Radosława Sikorskiego

Sankcje narzucone przez Brukselę na władze Białorusi mają dotyczyć nie tylko stosowania przemocy, ale też sfałszowania wyników wyborów prezydenckich. Teraz Aleksander Łukaszenka i pozostałe 14 osób zostaną objęte zakazem wjazdu na teren Unii Europejskiej i zamrożeniem ich aktywów.

d3wscwn

Białoruś. Aleksander Łukaszenka na liście sankcji. Powodem wybory i protesty

Wybory prezydenckie na Białorusi odbyły się 9 sierpnia. Według oficjalnego komunikatu CKW ponownie wygrał je Aleksander Łukaszenka, który miał pokonać Światłanę Cichanouską.

Po ogłoszeniu wyników Cichanouska została zmuszona do ucieczki z Białorusi. Władze miały grozić opozycjonistce i jej dzieciom. Kobieta znalazła schronienie na Litwie.

Po wyborach Białoruś zalała fala protestów, która nie słabnie po dziś dzień. Wśród postulatów protestujących najmocniej wybrzmiewa dymisja Aleksandra Łukaszenki. To nie spotkało się jednak ze zrozumieniem władz, a na protesty odpowiedziano siłą.

W niedzielę 1 listopada przeciwko manifestującym ponownie wykorzystano granaty hukowe. Informację potwierdziła rzeczniczka MSW, która poinformowała o użyciu "środków specjalnych". Zdaniem resortu protestujący atakowali funkcjonariuszy struktur siłowych.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3wscwn

Podziel się opinią

Share
d3wscwn
d3wscwn
Więcej tematów