Trwa ładowanie...
dttdwli

Białoruś. Opozycjonista Siarhiej Cichanouski aresztowany, protesty w całym kraju

Po tym, jak lider białoruskiej opozycji Siarhiej Cichanouski został aresztowany przez władze, w całym kraju wybuchły gwałtowne protesty. Tysiące ludzi wyszło na ulice Mińska, Brześcia i innych miast Białorusi.
Share
Białoruś. Opozycjonista Siarhiej Cichanouski aresztowany, protesty w całym kraju
Białoruś. Opozycjonista Siarhiej Cichanouski aresztowany, protesty w całym kraju Źródło: PAP
dttdwli

Aresztowany kilka dni temu przez władze Siarhiej Cichanouski to popularny bloger i YouTuber, który jest liderem opozycji przeciw reżimowi prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki. Opozycjonista został zatrzymany w Grodnie, podczas akcji zbierania podpisów poparcia dla swojej żony Swiatłany Cichanouskiej. Chce ona walczyć o prezydenturę z Łukaszenką podczas najbliższych wyborów zaplanowanych na sierpień br.

Aresztowanie Cihanouskiego spowodowało masowe protesty w całym kraju. W niedzielę tysiące osób demonstrowało w największych miastach Białorusi: Mińsku, Brześciu, a także innych miejscach Protestujący podpisywali listy poparcia dla niezależnych kandydatów w wyborach prezydenckich. Podczas demonstracji słychać było znaną piosenkę Jacka Kaczmarskiego "Mury" śpiewanej po rosyjsku i białorusku. Jest ona nieformalnym hymnem protestujących, propagowaną również w internecie przez samego Cihanouskiego przed aresztowaniem.

Relację z niedzielnych protestów można zobaczyć w mediach społecznościowych. Niektórzy komentatorzy mówią o tym, że siła mobilizacji i demonstracji jest największa od kilkunastu lat i przypomina to, co działa się podczas protestów na Majdanie na Ukrainie. W trakcie demonstracji powiewały flagi białoruskie oraz Unii Europejskiej, a protestujący wznosili okrzyki "Wolność! Wolność!", "Obalić karalucha", "Uwolnić Cihanouskiego!".

dttdwli

Zobacz wideo: Wybory 2020. Rafał Trzaskowski krytykuje Andrzeja Dudę. "Prezydent nie podejmuje prawdziwych działań"

Aleksander Łukaszenka jest pierwszym prezydentem Białorusi, który rządzi nieprzerwanie od 1994 r. Od dawna jest powszechnie oskarżany o poważne i notoryczne łamanie praw człowieka i zasad demokracji w tym kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dttdwli

Podziel się opinią

Share
dttdwli
dttdwli
Więcej tematów