Trwa ładowanie...

Andrzej Duda i Mateusz Morawiecki zabrali głos ws. gigantycznego wsparcia z UE. "W cieniu pandemii toczyły się bardzo trudne negocjacje"

- Nie byłoby tego wielkiego sukcesu, gdyby kontynuować politykę poklepywania po plecach - powiedział Mateusz Morawiecki. Polska ma otrzymać z Funduszu Odbudowy UE 62,8 mld euro pomocy. Prezydent i premier opowiedzieli o kulisach negocjacji.

d2qaz9r

- Dzisiaj wszyscy mamy świadomość tego, że kryzys, który nadchodzi (...), jest porównywalny z tymi największymi, które nawiedziły świat - powiedział podczas konferencji w czwartek prezydent Andrzej Duda. I przypomniał o liście, który przesłał do przywódców europejskich.

- Po pierwsze powiedziałem, że trzeba na nowo spojrzeć na budżet europejski, na nowo rozłożyć akcenty - stwierdził prezydent. I dodał, że "inwestycje są tą drogą, która może nas z kryzysu wyprowadzić i doprowadzić do etapu prosperity".

KPRM
Źródło: KPRM

- Europa powinna na nowo stać się wielkim warsztatem produkcyjnym - uważa Duda. I zauważył, że doszło do "rwania się łańcucha" produkcyjnego przez brak komponentów ze wschodu.

d2qaz9r

Koronawirus. Polska. Mateusz Morawiecki mówi o "trudnych negocjacjach"

- W cieniu pandemii toczyły się bardzo trudne negocjacje dotyczące funduszu odbudowy - przyznał Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem o Polsce mówi się jako o "poważnym graczu gospodarczym, który ma mniejszą siłę polityczną". - Teraz do polskiego budżetu dochodzą nowe środki - powiedział i zaznaczył, że to efekty "żmudnych rozmów".

W ocenie Morawieckiego "nie byłoby tego wielkiego sukcesu, gdyby kontynuować politykę poklepywania po plecach". - Dbaliśmy o te interesy od początku do końca i będziemy dbali, bo to jest dopiero propozycja - zauważył premier. Jego zdaniem "głos Polski coraz wyraźniej nadaje ton". Najbliższe lata mają nie być obciążone spłatą środków. Ich zwrot powinien rozpocząć się w 2028 r.

KPRM
Źródło: KPRM

Polska ma otrzymać 62,8 mld euro pomocy z Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej. Duża część tej kwoty zostanie wypłacona w ramach bezzwrotnych grantów na odbudowę po kryzysie związanym z pandemią koronawirusa.

- Polska była zwolennikiem tego, by budżet odbudowy był ambitny (...). Nasze postulaty przebiły się do świadomości naszych partnerów - powiedział podczas konferencji w środę premier Mateusz Morawiecki.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2qaz9r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qaz9r
Więcej tematów