Trwa ładowanie...
d2x2nvv

Białoruś i protesty po wyborach. Aleksander Łukaszenka rozmawiał z Władimirem Putinem

Aleksander Łukaszenka rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem. Przywódcy mieli omówić "sytuację na Białorusi i wokół niej".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Białoruś. Aleksander Łukaszenka i Władimir Putin
Białoruś. Aleksander Łukaszenka i Władimir Putin (PAP)
d2x2nvv

O sprawie informuje rosyjska agencja RIA Nowosti. RIA powołuje się na białoruską państwową agencję BiełTA, jednak na razie media nie podają szczegółów rozmowy.

Wcześniej Łukaszenka podkreślał, że zamierza skontaktować się z prezydentem Rosji ze względu na zagrożenie "nie tylko dla Białorusi".

Białoruś. Protesty po wyborach prezydenckich

W piątek Centralna Komisja Wyborcza Białorusi ogłosiła ostateczne wyniki wyborów prezydenckich, które odbyły się 9 sierpnia. Według danych CKW urzędujący od 26 lat prezydent Alaksander Łukaszenka zdobył 80,1 proc. głosów. Z kolei jego rywalka Swiatłana Cichanouska - 10,1 proc. głosów.

d2x2nvv

Zobacz też: Białoruś. Łuska z napisem "Made in Poland". Wiceszef MON o "oczywistej prowokacji"

Od momentu ogłoszenia wyników exit poll na ulicach Białorusi trwają protesty, które są brutalnie tłumione przez policję. Pojawiają się głosy krytyki i potępienia z zagranicy. Ministrowie spraw zagranicznych z 27 krajów Unii Europejskiej zlecili swym dyplomatom przygotowanie sankcyjnej listy Białorusinów winnych przemocy, represji oraz fałszowania ostatnich wyborów prezydenckich.

Wszystko również wskazuje na to, że Swiatłana Cichanouska została zmuszona do wyjazdu z kraju. Obecnie przebywa na Litwie razem ze swoimi dziećmi. Nagrała przejmujący film, w którym nie tłumaczy, dlaczego zdecydowała się na opuszczenie Białorusi, ale apeluje o zaniechanie przemocy podczas protestów. Wielu komentatorów zwraca uwagę na to, że Cichanouska mogła zostać zastraszona.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2x2nvv

Podziel się opinią

Share
d2x2nvv
d2x2nvv