Trwa ładowanie...
d1o0f9x

Białoruś. Swiatłana Cichanouska zmuszona do wyjazdu z kraju? Kandydatka opozycji zabrała głos

Kontrkandydatka Aleksandra Łukaszenki według jej współpracowniczki miała zostać wywieziona z kraju. Zaprzeczają temu białoruskie służby oraz sama zainteresowana. - To trudna decyzja. Podjęłam ją niezależnie - powiedziała Swiatłana Cichanouska. W poruszającym wideo mówi "prawdopodobnie nadal jestem tylko słabą kobietą".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Białoruś. Swiatłana Cichanouska zaprzecza, że została zmuszona do wyjazdu
Białoruś. Swiatłana Cichanouska zaprzecza, że została zmuszona do wyjazdu (PAP, Fot: PAP/Anna Ivanova, Anna Ivanova)
d1o0f9x

Swiatłana Cichanouska obecnie przebywa na Litwie razem ze swoimi dziećmi. Przedstawicielka kandydatki Wolha Kawalkowa poinformowała, że rywalka Aleksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich została wywieziona i zmuszona do wyjazdu. Wszystko przez protesty po ogłoszeniu wyników wyborów. W zamian białoruskie władze miały uwolnić szefową sztabu Cichanouskiej Maryję Maroz.

Białoruś. Przedstawicielka Swiatłany Cichanouskiej: nie zamierzała wyjeżdżać

- Pięć minut przed wizytą omawialiśmy nasze plany na przyszłość i na pewno nie zamierzała opuszczać kraju - mówiła Kawalkowa. Wcześniej sztab kandydatki opozycji przez kilka godzin nie wiedział, gdzie znajdowała się Cichanouska. Pojawiały się doniesienia, że rywalka Łukaszenki w wyborach miała zostać porwana.

d1o0f9x

Przeczytaj: Wybory na Białorusi. Jacek Czaputowicz: oczekujemy zaprzestania represji i dialogu z opozycją

Białoruski Komitet Bezpieczeństwa Państwowego potwierdził, że Cichanouska opuściła kraj. Jednocześnie zaprzeczył oskarżeniom, że została wywieziona siłą. W końcu głos w sprawie opuszczenia kraju zabrała sama zainteresowana - informuje reuters.com. Zaprzeczyła wypowiedziom osób ze swojego obozu. Tłumaczyła, że "decyzja o wyjeździe była bardzo trudna i podjęła ją całkowicie niezależnie, bez wpływu przyjaciół, krewnych i sztabu".

Białoruś. Cichanouska: wielu mnie osądzi, znienawidzi

- Myślałam, że ta cała kampania mnie zahartowała i dała mi tyle siły, że mogę znieść wszystko. Ale prawdopodobnie nadal jestem tylko słabą kobietą - powiedziała Cichanouska w poruszającym wideo. Liderka białoruskiej opozycji wezwała rodaków, aby "nie sprzeciwiali się policji i unikali narażenia swojego życia". Dodała, że "wiele osób ją zrozumie, wiele osądzi, a wiele znienawidzi, ale nikomu nie życzy stanąć przed takim wyborem, przed jakim stanęła".

d1o0f9x

- Proszę, uważajcie. Żadne życie nie jest warte tego, co się teraz dzieje. Dzieci są najważniejszą rzeczą - podsumowała. Cichanouska to była nauczycielka języka angielskiego, która stała się symbolem opozycji po tym, jak białoruskie władze aresztowały jej męża. Wówczas zdecydowała się zastąpić go w kampanii i rzucić wyzwanie Łukaszence.

Białoruś. Protesty po wynikach wyborów prezydenckich

W nocy z poniedziałku na wtorek na Białorusi doszło do kolejnych protestów, które zaczęły przybierać na sile. Milicja oraz wojsko użyły karabinów i granatów hukowych. Tamtejsze MSW potwierdziło informację o jednej ofierze. Białorusini są niezadowoleni z wyników wyborów prezydenckich. Kolejny raz wygrał je Łukaszenka, który krajem rządzi od 26 lat.

Starcia na Białorusi. Michał Szczerba z Mińska: dramatyczna noc, milicja użyła broni

Źródło: reuters.com

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1o0f9x

Podziel się opinią

Share
d1o0f9x
d1o0f9x