15 sierpnia. Mike Pompeo w Polsce. Piotr Mueller o szczegółach spotkania z premierem
Mike Pompeo spotkał się w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim. Jak powiedział rzecznik rządu, tematem spotkania była sytuacja na Białorusi, budowa gazociągu Nord Stream 2 oraz sieć 5G.
15.08.2020 11:51
Chwilę po godzinie 11 odbyła się konferencja rzecznika rządu Piotra Muellera, który zdradził szczegóły z rozmowy pomiędzy premierem Mateuszem Morawieckim a Sekretarzem Stanu USA Mike'iem Pompeo.
Mike Pompeo w Polsce. Szczegóły spotkania z Mateuszem Morawieckim
- Jednym z tematów była sytuacja na Białorusi. Dziś podczas spotkania pan premier podkreślił, że ważne jest solidarne działania w tym kontekście. Dodatkowo przekazane będzie specjalne dofinansowanie dla białoruskich mediów i innych niezależnych jednostek - mówił Mueller.
Jak dodał, Mateusz Morawiecki zaznaczył, że Polska stoi za ponownym przeprowadzeniem wyborów prezydenckich na białorusi. - Oficjalne stanowisko USA pozostawiam w tej sprawie rzecznikowi Białego Domu. Podczas tego spotkania było jednak wyraźnie czuć solidarność ze standardami demokratycznymi - zaznaczył rzecznik polskiego rządu.
15 sierpnia. Mike Pompeo w Polsce. Tematami Nord Stream 2 i sieć 5G
Drugą kwestią, poruszaną na spotkaniu Morawieckiego z Pompeo, był gazociąg Nord Stream 2.- Polska uważa, że jego budowa nie jest dowodem solidarności europejskiej. Jesteśmy zadowoleni, że pan sekretarz i USA podjęli działania w kwestii sankcji dotyczących tego gazociągu - podkreślił Mueller.
Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał także z Sekretarzem Stanu USA o budowie sieci 5G w Polsce. - Tematem rozmowy była budowa infrastruktury pod sieć 5G. Omawiane były kwestie współpracy z amerykańskimi firmami. Jesteśmy otwarci na tę współpracę - tłumaczył rzecznik polskiego rządu.
- Podczas spotkania pan premier rozmawiał też o kwestiach dotyczących epidemii koronawirusa. Poruszono też temat współpracy gospodarczej, a także energetyki jądrowej w Polsce - dodał Mueller.
15 sierpnia. Mike Pompeo w Polsce. Podpisał Wspólną Deklarację Współpracy Obronnej
Głównym punktem wizyty Sekretarza Stanu USA w Polsce było podpisanie Wspólnej Deklaracji Współpracy Obronnej (EDCA). Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim około godziny 11.
Do jej szczegółów dotarł Marcin Makowski. Jak czytamy, wojska USA będą miały dostęp do polskich obiektów wojskowych, te jednak pozostaną własnością Polski.
Dodatkowo Polska będzie miała prawo cofnięcia amerykańskiej jurysdykcji nad amerykańskimi żołnierzami, którzy będą przebywali w Polsce, w szczególnych przypadkach.
Do Polski przyjedzie też więcej żołnierzy USA. W naszym kraju znajdzie się także kwatera główna V Korpusu Armii USA w europie wschodniej.