Trwa ładowanie...

Białoruś. Aleksander Łukaszenka i potajemne zaprzysiężenie. Jest reakcja Polski

Białoruś. Polski MSZ reaguje na tajne zaprzysiężenie Aleksandra Łukaszenki. Polska dołączyła do grona krajów, które nie uznają wyników wyborów prezydenckich z 9 sierpnia.
Share
Białoruś. Aleksander Łukaszenka po tajnej inauguracji (zdjęcie ilustracyjne)
Białoruś. Aleksander Łukaszenka po tajnej inauguracji (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: Agencja Gazeta
d4gwees

W środę odbyło się niezapowiedziane i tajne zaprzysiężenie Aleksandra Łukaszenki na kolejną kadencję jako prezydenta Białorusi. O złożeniu przez niego przysięgi media państwowe poinformowały po fakcie. Wcześniej niezależni białoruscy dziennikarze informowali o dużej liczbie autobusów i samochodów milicji i wojska w Mińsku wokół Pałacu Niepodległości, w którym urzęduje białoruski prezydent.

Głos w tej sprawie zabrała m.in. jego rywalka w wyborach prezydenckich Swiatłana Cichanouska. - Ta tak zwana inauguracja to oczywiście farsa. W rzeczywistości dzisiaj Łukaszenka przeszedł na emeryturę - oceniła liderka białoruskiej opozycji.

Jest również reakcja polskiego MSZ. "MSZ odnotowuje dzisiejsze wydarzenia na Białorusi. Prezydent wybrany w niedemokratycznych wyborach nie może zostać uznany za legalnie sprawującego władzę niezależnie od tego czy zaprzysiężenie będzie potajemne, czy oficjalne" - napisano na Twitterze.

Z kolei Niemcy domagają się jak najszybszego uzgodnienia sankcji na Białoruś przez Unię Europejską. - Wybory 9 sierpnia na Białorusi nie były wolne, uczciwe i demokratyczne - stwierdził prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Szef ministerstwa spraw zagranicznych Słowacji Ivan Korczok napisał w sieci, że "Aleksander Łukaszenko nie ma legitymacji do rządzenia krajem".

d4gwees

"Piątka dla zwierząt". Sebastian Kaleta: trwają prace przy tworzeniu Państwowej Inspekcji Zwierząt

Białoruś nie chce Aleksandra Łukaszenki. To już kolejny tydzień protestów

Przypomnijmy: od 9 sierpnia na Białorusi trwają manifestacje związane z organizacją wyborów prezydenckich. Według białoruskich władz wygrał je Aleksander Łukaszenko, ale jest to kwestionowane nie tylko przez mieszkańców Białorusi, którzy od wielu tygodni protestują. Międzynarodowi przywódcy i obserwatorzy wskazują na to, że wyboryw wygrała Cichanouska. OBWE powołano niezależną misję, by zbadać liczne przypadki łamania praw człowieka. Wśród nich są wymieniane: prześladowanie, tortury, przemoc seksualna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4gwees

Podziel się opinią

Share
d4gwees
d4gwees
Więcej tematów