Trwa ładowanie...
d1rs120

Będzie spotkanie w sprawie asesorów. Weźmie w nim udział minister Zbigniew Ziobro?

W środę w siedzibie Krajowej Rady Sądownictwa mają się spotkać przewodniczący KRS Dariusz Zawistowski, przedstawiciele asesorów oraz Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". Temat? Jak rozwikłać problem 265 młodych prawników - kandydatów na asesorów sędziowskich. Na spotkanie zaproszony zostanie także szef resortu sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zbigniew Ziobro przyjmie zaproszenie Krajowej Rady Sądownictwa?
Zbigniew Ziobro przyjmie zaproszenie Krajowej Rady Sądownictwa? (PAP, Fot: Bartłomiej Zborowski)
d1rs120

30 października Krajowa Rada śądownictwa zdecydowała się nie powołać 265 zgłoszonych przez ministra Ziobrę kandydatów na asesorów sądowych. Powód? Zdaniem KRS wszyscy nie spełniali "kryteriów ustawowych". Mówiąc wprost: resort nie dostarczył odpowiednich dokumentów, m.in. aktulanych badań psychologicznych czy dokumentów potwierdzających ukończenie aplikacji sędziowskiej.

Ta decyzja wywołała oburzenie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który nazwał ją skandalem. Wstrząśnięci byli także samo kandydaci na asesorów, którzy twierdzą, że KRS nie mial podstaw do wydania takich decyzji.

d1rs120

W weekend o spotkanie z udziałem szefa resortu sprawiedliwości i przedstawicieli KRS zaapelowało Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". "Zwracamy się do Pana Ministra Sprawiedliwości i Krajowej Rady Sądownictwa o rozpoczęcie - przy udziale przedstawiciela Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i innych zainteresowanych - rozmów zmierzających do znalezienia rozwiązania, które zagwarantuje obywatelom pełnienie urzędu przez osoby przygotowane do tego należycie pod każdym względem, posiadające gwarancje niezawisłości i właściwości niezbędne do wykonywania służby asesora" - napisano w oświadczeniu zamieszczonym stronie internetowej stowarzyszenia.

W poniedziałek rzecznik prasowy KRS sędzia Waldemar Żurek poinformował, że spotkanie takie odbędzie się w środę. Maja na nim być przedstawiciele asesorów, stowarzyszenia "Iustitia" i przewodniczący KRS śędzia Dariusz Zawistowski. "Na spotkanie to zostanie także zaproszony Minister Sprawiedliwości oraz przedstawiciel Prezydenta RP w Radzie Wiesław Johann" - poinformował rzecznik w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej KRS.

Rzecznik zapowiedzial także, że KRS ujawni na swojej stronie korespondencję, jaka Rada prowadziła resortem sprawiedliwości w sprawie "niepełnej dokumentacji związanej z przesłaną listą asesorów i braku dostępu do informacji w systemie teleinformatycznym".

d1rs120

Podziel się opinią

Share
d1rs120
d1rs120
Więcej tematów