Będzie nowe święto. Andrzej Duda podpisał ustawę. "Akt dziejowej sprawiedliwości"
We wtorek Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. - Ustanowienie nowego święta jest naszym wspólnym aktem politycznym. Naszej wspólnej, narodowej, polskiej, a w tym wielkopolskiej, polityki historycznej (...). To jest akt dziejowej sprawiedliwości wobec powstania wielkopolskiego, jako niesłychanie ważnego czynu zbrojnego - mówił Andrzej Duda. Zaznaczył, że nowe święto nie będzie dniem wolnym od pracy.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami we wtorek prezydent Andrzej Duda zdecydował się podpisać ustawę ws. uhonorowania Powstania Wielkopolskiego. Nowe święto będzie przypadać w rocznicę jego wybuchu - 27 grudnia.
Przed wystąpieniem Duda złożył wieniec na grobie gen. Stanisława Taczaka na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha.
W przemówieniu prezydent podziękował posłom i senatorom za jednomyślne przegłosowanie przepisów ustanawiających nowe święto. Zaznaczył, że po praz pierwszy będzie ono obchodzone już w tym roku. - Cieszę się ogromnie, że święto to od tego roku wpisze się na trwałe do oficjalnego kalendarza Rzeczypospolitej - dodał.
- To jest akt swoistej dziejowej sprawiedliwości wobec powstania wielkopolskiego, jako niesłychanie ważnego czynu zbrojnego - oświadczył Andrzej Duda. Jak dodał, "przez dziesiątki lat" zryw ten nie był wystarczająco "doceniany w przestrzeni ogólnopolskiej".
- 11 listopada jest dniem, który uważamy za dzień odzyskania niepodległości, ale tak naprawdę prawdziwa Polska ukształtowała się w swoich zasadniczych zrębach wówczas, kiedy to miasto, Poznań, kiedy pobliskie Gniezno stały się częścią odradzającej się Rzeczypospolitej. Dlatego właśnie powstanie wielkopolskie ma tak ogromne znaczenie dla odzyskania przez Polskę niepodległości - mówił prezydent.
Powstanie Wielkopolskie. Nowe święto w grudniu
O ustanowienie święta apelowało w czerwcu kilkanaście wielkopolskich organizacji. "Jako dumni potomkowie Powstańców Wielkopolskich, tych pokoleń naszych braci i sióstr, którzy ponad 100 lat temu bohatersko upomnieli się o powrót na mapę Europy i świata wymazanej przez mocarstwa zaborcze Ojczyzny, zwracamy się z apelem o ustanowienie dnia 27 grudnia świętem państwowym, świętem wszystkich Polaków" - przekazali we wspólnym oświadczeniu.
Ustawę w sprawie nowego święta państwowego Sejm przyjął 1 października. Senat zaproponowane przepisy jednoznacznie poparł 28 dni później.
"W hołdzie bohaterom - uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918-1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej" - czytamy w preambule ustawy.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia 1919 roku, kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.
Zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 roku traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.
Zobacz też: Niekorzystny sondaż dla Dudy. "Jestem w tych 52 procentach"
Źródło: WP Wiadomości/PAP