Będą zmiany w mszach dla księży. KEP zaleca, żeby stosować język migowy
Homilie wygłaszane podczas mszy powinny być starannie przygotowywane, a papież Franciszek prosi księży o refleksję i kreatywność duszpasterską - takie są nowe wytyczne Episkopatu Polski. Oprócz tego, księża są zobowiązani w dotarciu do niesłyszących lub słabo słyszących wiernych.
Biskupi wydali nowa wersję "Wskazań Konferencji Episkopatu Polski dotyczących homilii mszalnej”. Zaznaczono w nich, że mają one pomagać nie tylko słuchaczom, ale także głoszącym je księżom.
Dlatego muszą być przygotowywane "w duchu refleksji i modlitwy". Episkopat Polski przypomina również, że w niedziele i święta, homilia jest obowiązkowa podczas wszystkich mszy. Ponadto, nie wolno jej opuszczać bez poważnej przyczyny.
- Homilie są bardzo ważnym elementem duszpasterstwa. Pozwalają lepiej zrozumieć słowo Boże, stanowią pomoc w wielu życiowych sytuacjach i wyborach. Księża biskupi wskazują, że powinny być one dostosowane do różnych grup wiernych i uwzględniać ich specyfikę. Warunkiem skutecznego głoszenia Dobrej Nowiny jest także otwartość słuchaczy na proklamowane słowo oraz odpowiednie przygotowanie na przykład poprzez stałą lekturę i rozważanie Pisma Świętego - wyjaśnił rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.
We wskazaniach zaznaczono, że księża powinni dotrzeć z przesłaniem do wszystkich ludzi, także osób niesłyszących lub słabo słyszących. Dlatego msze święte powinny się zmienić.
- Księża biskupi zalecają w takich sytuacjach język migowy, w każdej diecezji powinni być odpowiednio przygotowani duszpasterze posługujący się tym językiem. Jeśli jest taka konieczność można skorzystać z pomocy tłumacza lub używać środków multimedialnych, ale powściągliwie i roztropnie - tłumaczy rzecznik Episkopatu.