Banksy zaskoczył. Pełno komentarzy w sieci

Brytyjska gwiazda street artu Banksy zamieścił na swoim profilu na Instagramie wideo, pokazujące, jak maluje prace na ścianach zniszczonych budynków w rejonie Kijowa. W filmie słychać również syrenę alarmową, a mieszkańcy Kijowa rozmawiają o wydarzeniach wojny i komentują prace artysty.

Banksy zaskoczył. Pełno komentarzy w sieci
Banksy zaskoczył. Pełno komentarzy w sieci
Źródło zdjęć: © Getty Images | Maxym Marusenko/NurPhoto

Pierwsze prace Banksy'ego zauważyli jego fani na Placu Niepodległości w Kijowie i w Borodziance. Później sam artysta potwierdził autorstwo siedmiu prac w Kijowie, Irpieniu, Hostomelu i Borodziance.

Wideo, w tle którego rozbrzmiewa jedna z najsłynniejszych ukraińskich piosenek autorstwa zakatowanego przez KGB w 1979 roku kompozytora, poety i piosenkarza Wołodymyra Iwasiuka "Czerwona Ruta", wykonywana przez uliczne muzykantki, jest nagrane w przejściu podziemnym na Majdanie Nezałeżnosti (Niepodległości - red.) w Kijowie, nieopodal którego artysta narysował dzieciaków "huśtających się" na jeżu przeciwpancernym. W tym filmiku Banksy oświadczył, iż solidaryzuje się z narodem ukraińskim.

Pełno komentarzy w sieci

Po publikacji filmu na Instagramie ukraińscy użytkownicy tej sieci społecznościowej licznie zaczęli komentować go i dziękować artyście za wsparcie Ukrainy, podkreślając, że bardzo doceniają jego wsparcie.

Na Facebooku film Banksy’ego również stał się bardzo popularny. Użytkownicy tej sieci także dziękują artyście, a jedna z osób wyznała, że "Banksy zmienił jej percepcję tego gatunku, który niegdyś był przeze nią nielubiany".

Wystawa w ruinach

Oksana, 19-letnia mieszkanka podkijowskiej Buczy, po pierwszych publikacjach na temat pojawienia się dzieł słynnego artysty na ścianach zburzonych budynków, pojechała do Borodzianki, by na własne oczy je zobaczyć.

- Nie spodziewałam się, że zobaczę tak dużo osób, które już w sobotę licznie przyjechały na tę uliczną wystawę w ruinach - mówiła młoda kobieta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Te dwa miejsca są dla Rosji kluczowe. "Decydujące dla losów wojny"

"Nie mamy więcej łez"

W materiale pojawia się również młoda kobieta z kilkuletnią córką, oglądające jedną z prac. - Tu spadła bomba i wielu ludzi zginęło - wspomina Ukrainka. - Moja córka chodziła tu do przedszkola. Tyle już przepłakałyśmy, że nie mamy więcej łez - dodała.

11 listopada na swojej stronie na Instagamie Banksy opublikował zdjęcie, podpisane krótko "Borodyanka, Ukraine", którym potwierdził autorstwo swojego graffiti na ścianie jednego ze zburzonych bloków przez rosyjską rakietę w Borodziance. Później w rozmowie z "The Art Newspaper" artysta potwierdził, że jest autorem serii murali stworzonych w ostatnich dniach w Kijowie, Borodziance oraz Irpieniu.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ

Czytaj też:

Źródło artykułu:PAP
ukrainabanksywojna w Ukrainie

Wybrane dla Ciebie