Trwa ładowanie...

Awantura wokół Angeli Merkel. Kanclerz zrezygnuje?

Grono konserwatywnych chadeków domaga się rezygnacji Merkel i fotela kanclerskiego dla Annegret Kramp-Karrenbauer. SPD jest oburzona, a coraz więcej Niemców nie widzi alternatywy dla rządzącej od 14 lat polityk.
Share
Koalicjanci mają dość Angeli Merkel, ale Niemcy nie chcą jej odejścia
Koalicjanci mają dość Angeli Merkel, ale Niemcy nie chcą jej odejściaŹródło: PAP
d11xokv

Według aktualnego barometru politycznego (Forsa dla RTL/n-tv) dwie trzecie Niemców nie chce odejścia kanclerz Angeli Merkel ze stanowiska szefowej rządu i chce, żeby pozostała do końca kadencji, czyli do jesieni 2021.

Spadek poparcia, ale jednak…

Tylko 29 proc. ankietowanych życzyłoby sobie, żeby Merkel ustąpiła wcześniej. Jest to o 12 punktów procentowych więcej niż w przed rokiem. Jeżeli jednak Merkel wcześniej zrezygnowałaby z fotela kanclerza, 39 proc. Niemców uprawnionych do głosowania byłoby za Annegret Kramp-Karrenbauer na stanowisku szefowej rządu, 28 proc. za Friedrichem Merzem, a 33 proc. za żadnym z tych chadeckich polityków.

d11xokv

Jeżeli Merkel przed upływem kadencji podałaby się do dymisji, z sondażu wynika że 56 proc. ankietowanych byłoby za rozpisaniem nowych wyborów, 17 proc. życzyłoby sobie koalicji chadeków z FDP i Zielonymi, 12 proc. byłoby za kontynuacją wielkiej koalicji, a 8 proc. opowiada się za rządem mniejszościowym CDU, CSU i Zielonych.

Czytaj też: Angela Merkel. Zmierzch pani kanclerz?
Merkel w Monachium: Nasz świat rozpadł się na wiele małych kawałków
Merkel postawiła się Trumpowi. Nie chciała prowokować Putina

Najlepiej jak najszybciej

Dyskusja o zerwaniu koalicji w ubiegłym tygodniu została sprowokowana przez kilku polityków SPD, którzy grozili zerwaniem koalicji, jeżeli chadecy próbowali by zastąpić kanclerz Merkel obecną szefową CDU Annegret Kramp-Karrenbauer na stanowisku szefowej rządu.

d11xokv

Przewodniczący konserwatywnego kręgu w CDU, Unii Wartości Alexander Mitsch wezwał kanclerz Merkel, by wkrótce przekazała ten urząd w ręce Kramp-Karrenbauer.

Zobacz także: Rok po zamachu w Berlinie. Korespondent: niemieckie władze popełniły dużo błędów

- Dla chadeków byłoby najlepsze, gdyby pani Merkel w uporządkowany sposób i możliwie już wkrótce przekazała fotel kanclerza AKK (Annegret Kramp-Karrenbauer) - powiedział Mitsch w rozmowie z "Passauer Neue Presse". Podkreśla przy tym, że nowa szefowa CDU mogłaby w odnowionym gabinecie rządowym wdrożyć niezbędne zmiany w Niemczech, szczególnie w zakresie polityki migracyjnej i gospodarczej.

d11xokv

Mitsch zaznaczył, że spodziewa się wkrótce rozłamu wielkiej koalicji. - Wychodzę z założenia, że SPD najpóźniej po wyborach krajowych we wschodnich landach w panice opuści koalicję. CDU musi być do tego przygotowana i powinna forsować zmiany na czele rządu - zaznaczył konserwatywny chadek.

Opoka w kryzysie

Jak stwierdził natomiast Manfred Güllner, szef instytutu demoskopijnego Forsa, który prowadził sondaże: - Inaczej niż w 1998 roku, kiedy wielu ludzi pragnęło, żeby Kohl przestał być kanclerzem, w roku 2019 wcale nie czuje się "zmierzchu Merkel". Wręcz przeciwnie, wobec kryzysów na całym świecie, dziś większość mieszkańców Niemiec nie widzi wobec niej żadnej alternatywy.

d11xokv

Podziel się opinią

Share
d11xokv
d11xokv
Więcej tematów