Merkel w Monachium: Nasz świat rozpadł się na wiele małych kawałków
W przemówieniu podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, niemiecka kanclerz krytykowała Amerykę i ostrzegła o rozpadającym się porządku światowym. Wiceprezydent USA bronił polityki Trumpa i zasugerował, że Ameryka nie może zagwarantować bezpieczeństwa tym, którzy są "uzależnieni od wschodu".
Dezintegracja międzynarodowych struktur politycznych było głównym tematem przewodnim przemówienia Merkel na jednym z najważniejszych forum debat o międzynarodowym bezpieczeństwie.
- Cała architektura, na której oparty jest świat jest w trudnym punkcie. Można powiedzieć, że rozpadła się na wiele małych kawałków - powiedziała niemiecka kanclerz. Jak zasugerowała, winę za to w dużej części ponosi administracja Donalda Trumpa, której filozofia działania podważa fundamenty współpracy międzynarodowej. Merkel skrytykowała postawę USA wobec Iranu (wycofanie się z wielostronnej umowy nuklearnej), nagłe decyzje o wycofaniu wojsk z Syrii i Afganistanu, podważanie jedności NATO oraz wywoływanie sporów handlowych z sojusznikami.
- Potrzebujemy NATO jako kotwicy stabilności na wzburzonym morzu. Potrzebujemy go jako wspólnoty wartości. Nigdy nie powinniśmy zapominać, że NATO zostało założone nie tylko jako sojusz wojskowy, ale sojusz narodów, które podzielają wspólne wartości - powiedziała Merkel.
Dodała, że Niemcy zobowiązują się do podniesienia wydatków na obronę do poziomu 1,5 proc. PKB do 2024 roku. Merkel zwróciła też uwagę na zagrożenie płynące z Rosji. W szczególności na prowadzoną przez Moskwę "wojnę hybrydową prowadzoną w internecie, która odczuwana jest każdego dnia w każdym europejskim kraju".
Zasugerowała przy tym - ku zdziwieniu wielu komentatorów - że to Rosjanie mogli zainspirować odbywające się m.in. w Niemczech i Wielkiej Brytanii protesty uczniów na rzecz odważniejszej polityki klimatycznej.
- Zmiana klimatu to bardzo ważny problem. Ale trudno sobie wyobrazić, że niemieckie dzieci, po wielu latach i bez żadnych wpływów zewnętrznych, nagle wszystkie wpadły na to, by zaangażować się w ten proces - powiedziała Merkel.
Kanclerz odniosła się też do budowanej pod bałtykiem drugiej nitki gazociągu Nord Stream, łączącego Rosję i Niemcy. Podkreśliła przede wszystkim, że mimo konstrukcji rury Ukraina musi nadal pozostać krajem tranzytowym. - Wszystkie gazociągi, których używamy, nie doprowadziły do sytuacji, w której Ukraina została odcięta - powiedziała polityk.
Przeczytaj również: Gostkiewicz: Polacy, zapłaczemy za Angelą Merkel. Bo lepiej z Niemcami niż przez te 18 lat nie będzie
Pence chwali warszawską konferencję
Wystąpienie Merkel zostało przychylnie przyjęte przez większość komentatorów, którzy podkreślali, że była bardziej energiczna niż zwykle. Chłodniej komentowano natomiast wystąpienie wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a, który do Monachium przyjechał po wizycie w Polsce i konferencji bliskowschodniej. Podczas swojego przemówienia, Pence powtórzył wiele z tych rzeczy, które mówił w Warszawie. Bronił polityki swojego szefa, chwalił warszawską konferencję bliskowschodnią. Tak jak w Warszawie, stwierdził, że Iran "aktywnie promuje kolejny Holokaust" i po raz kolejny wezwał państwa europejskie do wycofania się z umowy atomowej z Teheranem. USA jednostronnie opuściły tę umowę w ubiegłym roku.
Pence tak jak i Merkel poświęcił kilka zdań kwestii gazociągu Nord Stream 2. Amerykanin powtórzył - w bardziej eleganckich słowach - to, co w ubiegłym roku w Brukseli powiedział Donald Trump, który nazwał Niemcy "zakładnikiem Rosji".
- Nie możemy zapewnić bezpieczeństwa naszych sojszników na Zachodzie, kiedy są uzależnieni od Wschodu - powiedział Pence.
Podobnie jak w Warszawie i wbrew tradycjom monachijskiej konferencji, wiceprezydent nie odpowiadał na pytania dziennikarzy i uczestników forum.
Po przemówieniu Pence'a, wiceprezydent i niemiecka kanclerz odbyli rozmowy na marginesie konferencji.
Przeczytaj również: Pence i Duda w Auschwitz
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl