Autor tekstu o rezydentach jedzących kawior został zawieszony. Szef portalu przeprasza
W sobotę na portalu tvp.info opublikowano artykuł opisujący rzekome luksusowe życie liderów strajku lekarzy rezydentów. Powołano się na internautów przeglądających zdjęcia dr Katarzyny Pikulskiej z wyjazdów do egzotycznych krajów. Prawda okazała się nieco inna. Autor tekstu na portalu tvp.info został właśnie zawieszony.
O decyzji poinformował na Twitterze szef portalu. "Autor tekstu o rezydentach i kawiorze został zawieszony. Panią dr Katarzynę Pikulską, jako szef portalu tvp.info przapraszam" – napisał Samuel Pereira.
Autor TVP Info w swoim tekście zabrał się za weryfikowanie statusu protestujących lekarzy. Zarzucił im "zagraniczne wojaże" i jedzenie kanapek z kawiorem. Informacje zestawiono z postulatami wyższych pensji dla lekarzy rezydentów.
Jednak "zagraniczne wojaże" dr Katarzyny Pikulskiej okazały się misją Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej w irackim Kurdystanie. A misję zrelacjonowała sama TVP Info, w której materiale wypowiadała się oskarżana o luksusowe życie lekarka.
Zobacz też: Media publiczne dostały się w ręce ludzi, dla których kłamstwo jest chlebem powszednim. Straszne jest to, że obóz rządzący cywilizowanym krajem toleruje takie praktyki - mówi w programie WP "Moja strona. Bitwa redaktorów" Jacek Żakowski.
Decyzję o zawieszeniu dziennikarza potwierdził członek zarządu TVP. "Decyzją zarządu TVP Ziemowit Kossakowski zawieszony w wykonywaniu obowiązków na czas nieokreślony. Powodem poważne zastrzeżenia do rzetelności" – napisał na Twitterze Maciej Stanecki. Następnie Centrum Informacji TVP dodało, że poważne zastrzeżenia do rzetelności materiałów Ziemowita Kossakowskiego pozostają w konflikcie z zasadami etyki dziennikarskiej TVP.
Nie udało nam się skontaktować z zawieszonym dziennikarzem TVP Info.
Głównym postulatem lekarzy rezydentów jest podniesienie nakładów na służbę zdrowia do 6,8 proc. PKB w trzy lata z drogą dojścia do 9 proc. PKB. W tym roku rząd na ochronę zdrowia najprawdopodobniej przeznaczy 4,7 proc. PKB.
Młodzi lekarze żądają też zwiększenia liczby pracowników medycznych, zmniejszenia kolejek do lekarzy i biurokracji, poprawy warunków pracy i podwyższenia pensji.
Kim jest lekarz rezydent?
Lekarz rezydent to osoba w trakcie specjalizacji, podczas której prowadzi diagnostykę, leczenie, i zabiegi. Różnica między nim a lekarzem specjalistą polega na tym, że pracuje pod nadzorem kierownika specjalizacji.
Rezydentura to jeden z dwóch trybów odbywania szkolenia specjalizacyjnego. Młody lekarz ma podpisaną umowę z posiadającym specjalną akredytację szpitalem, w którym realizuje szkolenie. Pensję rezydentowi wypłaca nie szpital, a budżet państwa. Zależnie od specjalizacji, taka umowa z lekarzem obowiązuje od 4 do 6 lat. Wynagrodzenie wynosi od 2200 zł do 2570 zł na rękę.