Trwa ładowanie...
ycipk-205ldj

Auschwitz tylko dla polskich przewodników z licencją IPN. To pomysł małopolskiej kurator oświaty

"Dziś obca, a nie polska narracja króluje w Auschwitz" - napisała na Twitterze Barbara Nowak i zażądała tylko polskich przewodników. Ta urzędniczka znana jest z kontrowersyjnych poglądów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Auschwitz odwiedza coraz więcej obcokrajowców
Auschwitz odwiedza coraz więcej obcokrajowców (Shutterstock.com)
ycipk-205ldj

Nowak zasłyneła tym, że chciała uhonorować kibiców Legii, za baner, na którym widać małego powstańca z lufą przystawioną do skroni przez Niemca. Innym razem była przeciwna przeprowadzeniu w wadowickiej szkole akcji, która miała uświadamiać dziewczynki, że są równe chłopcom. Nie podobało się jej, że akcję miałyby przeprowadzić kobiety, które wcześniej brały udział w "czarnym marszu" (protest przeciw zaostrzaniu prawa aborcyjnego).

Teraz z konta na Twitterze małopolskiej kurator oświaty można się dowiedzieć, że w muzeum Auschwitz-Birkenau nie obowiązuje polska narracja. Nowak chce, by mogli tam oprowadzać wyłącznie polscy przewodnicy licencjonowani przez Instytut Pamięci Narodowej.

ycipk-205ldj

Takie rozwiązanie mogłoby być niekorzystne dla młodzieży z Izraela, która co roku przyjeżdża zwiedzać muzeum ze swoim edukatorami. Pojawia się więc pytanie, czy w związku z pomyslem Nowak dalej mieliby wstęp na teren byłego obozu.

Kurator oświaty podkreśliła też, że w Auschwitz króluje obca narracja i, że "czas z tym skończyć". Pracownicy muzeum odpowiedzieli, że oprawadzający po tym miejscu ludzie "to osoby mieszkające od pokoleń w najbliższej okolicy Miejsca Pamięci i związane z tak boleśnie doświadczonym przez historię drugiej wojny światowej regionem".

Zobacz także: Mateusz Morawiecki o "żydowskich sprawcach". Przełamał tabu czy wyszedł na antysemitę?

ycipk-205ldj
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-205ldj

ycipk-205ldj
ycipk-205ldj