Trwa ładowanie...
d37vyxt

Auschwitz tylko dla polskich przewodników z licencją IPN. To pomysł małopolskiej kurator oświaty

"Dziś obca, a nie polska narracja króluje w Auschwitz" - napisała na Twitterze Barbara Nowak i zażądała tylko polskich przewodników. Ta urzędniczka znana jest z kontrowersyjnych poglądów.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Auschwitz odwiedza coraz więcej obcokrajowców
Auschwitz odwiedza coraz więcej obcokrajowców (Shutterstock.com)
d37vyxt

Nowak zasłyneła tym, że chciała uhonorować kibiców Legii, za baner, na którym widać małego powstańca z lufą przystawioną do skroni przez Niemca. Innym razem była przeciwna przeprowadzeniu w wadowickiej szkole akcji, która miała uświadamiać dziewczynki, że są równe chłopcom. Nie podobało się jej, że akcję miałyby przeprowadzić kobiety, które wcześniej brały udział w "czarnym marszu" (protest przeciw zaostrzaniu prawa aborcyjnego).

Teraz z konta na Twitterze małopolskiej kurator oświaty można się dowiedzieć, że w muzeum Auschwitz-Birkenau nie obowiązuje polska narracja. Nowak chce, by mogli tam oprowadzać wyłącznie polscy przewodnicy licencjonowani przez Instytut Pamięci Narodowej.

Takie rozwiązanie mogłoby być niekorzystne dla młodzieży z Izraela, która co roku przyjeżdża zwiedzać muzeum ze swoim edukatorami. Pojawia się więc pytanie, czy w związku z pomyslem Nowak dalej mieliby wstęp na teren byłego obozu.

d37vyxt

Kurator oświaty podkreśliła też, że w Auschwitz króluje obca narracja i, że "czas z tym skończyć". Pracownicy muzeum odpowiedzieli, że oprawadzający po tym miejscu ludzie "to osoby mieszkające od pokoleń w najbliższej okolicy Miejsca Pamięci i związane z tak boleśnie doświadczonym przez historię drugiej wojny światowej regionem".

Zobacz także: Mateusz Morawiecki o "żydowskich sprawcach". Przełamał tabu czy wyszedł na antysemitę?

d37vyxt

Podziel się opinią

Share

d37vyxt

d37vyxt
Więcej tematów