PolskaAtak rekina sprzed milionów lat

Atak rekina sprzed milionów lat

Naukowcy zrekonstruowali atak rekina, który miał miejsce cztery miliony lat temu. Wyniki badań publikują na łamach pisma "Palaeontology".

24.03.2010 | aktual.: 24.03.2010 10:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Całą sekwencję wypadków odczytano dzięki skrupulatnej analizie śladów zębów na kościach delfina. Ataku dokonał czterometrowy rekin z wymarłego dziś gatunku Cosmopolitodus hastalis. Jak podkreślają włoscy naukowcy z uniwersytetu w Pizie, możliwość rekonstrukcji zachowań zwierząt na podstawie skamieniałości jest niezwykle rzadka.

Szkielet delfina, mierzącego 2,8 m, znaleziono ponad sto lat temu na północy Włoch.

- Ponad sto lat szkielet leżał niebadany przez nikogo w muzeum w Turynie. Kiedy zacząłem go studiować, w ramach szerszych badań skamieniałości delfinów, zauważyłem ślady ugryzień na żebrach, kręgach i szczękach - wyjaśnił główny autor artykułu, Giovanni Bianucci.

Jak dodał, identyfikacja ofiary nie sprawiła trudności. Jest to wymarły gatunek delfina Astadelphis gastaldii. - Natomiast identyfikacja zabójcy wymagała poważnej pracy detektywistycznej - ocenił.

Kształt ugryzień odpowiadał zębom rekina. Bianucci zatem zaprosił do współpracy znawcę skamieniałości rekinów, Waltera Landini. Ślady zębów pozwoliły zawęzić krąg podejrzanych do Cosmopolitodus hastalis.

Zęby Cosmopolitodus są znajdowane w formacjach skalnych, w których obecne są również kości delfinów. Wspiera to hipotezę badaczy dotyczącą sprawcy. - Na podstawie rozmiarów ugryzienia oszacowaliśmy, że ten konkretny rekin mierzył cztery metry długości - wyjaśnił Landini.

Szczegółowa analiza pozwoliła na wyciągnięcie dalszych wniosków. - Najgłębsze i najwyraźniejsze ślady znajdują się na żebrach delfina. Oznacza to, że rekin zaatakował od dołu - opisał Bianucci. Pochwyciwszy za brzuch delfina szarpał nim, wyrywając kawał mięsa. Atak musiał spowodować obfite krwawienie. W tym miejscu ciało jest mocno ukrwione i unerwione.

Źródło artykułu:PAP
naukaprehistoriaatak
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (0)