Trwa ładowanie...
d3qr1qw

Atak rekina sprzed milionów lat

Naukowcy zrekonstruowali atak rekina, który miał miejsce cztery miliony lat temu. Wyniki badań publikują na łamach pisma "Palaeontology".

d3qr1qw

Całą sekwencję wypadków odczytano dzięki skrupulatnej analizie śladów zębów na kościach delfina. Ataku dokonał czterometrowy rekin z wymarłego dziś gatunku Cosmopolitodus hastalis. Jak podkreślają włoscy naukowcy z uniwersytetu w Pizie, możliwość rekonstrukcji zachowań zwierząt na podstawie skamieniałości jest niezwykle rzadka.

Szkielet delfina, mierzącego 2,8 m, znaleziono ponad sto lat temu na północy Włoch.

- Ponad sto lat szkielet leżał niebadany przez nikogo w muzeum w Turynie. Kiedy zacząłem go studiować, w ramach szerszych badań skamieniałości delfinów, zauważyłem ślady ugryzień na żebrach, kręgach i szczękach - wyjaśnił główny autor artykułu, Giovanni Bianucci.

Jak dodał, identyfikacja ofiary nie sprawiła trudności. Jest to wymarły gatunek delfina Astadelphis gastaldii. - Natomiast identyfikacja zabójcy wymagała poważnej pracy detektywistycznej - ocenił.

d3qr1qw

Kształt ugryzień odpowiadał zębom rekina. Bianucci zatem zaprosił do współpracy znawcę skamieniałości rekinów, Waltera Landini. Ślady zębów pozwoliły zawęzić krąg podejrzanych do Cosmopolitodus hastalis.

Zęby Cosmopolitodus są znajdowane w formacjach skalnych, w których obecne są również kości delfinów. Wspiera to hipotezę badaczy dotyczącą sprawcy. - Na podstawie rozmiarów ugryzienia oszacowaliśmy, że ten konkretny rekin mierzył cztery metry długości - wyjaśnił Landini.

Szczegółowa analiza pozwoliła na wyciągnięcie dalszych wniosków. - Najgłębsze i najwyraźniejsze ślady znajdują się na żebrach delfina. Oznacza to, że rekin zaatakował od dołu - opisał Bianucci. Pochwyciwszy za brzuch delfina szarpał nim, wyrywając kawał mięsa. Atak musiał spowodować obfite krwawienie. W tym miejscu ciało jest mocno ukrwione i unerwione.

d3qr1qw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qr1qw
Więcej tematów