Qaqwqwrqw

Asteroida Bennu przyczyną końca świata?

Według NASA, ważąca 77 miliardów ton Asteroida Bennu, w momencie uderzenia w Ziemię spowoduję koniec świata. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej datę kolizji wyznaczyła na rok 2135. Zdaniem NASA prawdopodobieństwo tych wydarzeń jest bardzo duże.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Asteroida Bennu przyczyną końca świata?
(iStock.com)
Qaqwqwrqw

Asteroida Bennu. Co o niej wiemy?

Asteroida Bennu została odkryta 11 września 1999 r. w ramach programu LINEAR. Jej nazwa pochodzi od świętego ptaka z mitologii egipskiej. Jest planetoidą o 500 m. średnicy i wadze 77 miliardów ton. Na okrążenie Słońca potrzebuję 436 dni, a każde okrążenie przybliża ją do Ziemi o 300 tys. kilometrów. Ziemia natomiast znajduję się na pasie kolizyjnym jej trasy.

Prawdopodobne skutki uderzenia w Ziemię

Qaqwqwrqw

Według naukowców NASA, uderzenie asteroidy w Ziemię osiągnie energię 1450 megaton trotylu, w skutek czego wywoła potężną falę uderzeniową. Towarzyszyć mu będą wstrząsy sejsmiczne i promieniowanie cieplne. Potencjalne uderzenie w jeden z oceanów spowoduję ogromne tsunami, którego nie przetrwa żaden człowiek.

Awaryjny plan NASA

Na wypadek uderzenia Bennu w Ziemię NASA wraz z Narodową Agencją Bezpieczeństwa Jądrowego przygotowały plan awaryjny. Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emegency Response, czyli w skrócie „HAMMER” zakłada zniszczenie asteroidy przy użyciu energii atomowej. Plan przewiduje wysłanie w kierunku planetoidy 9 tonowego statku kosmicznego, który miałby zmienić tor jej lotu. W przypadku niepowodzenia, statek użyłby do tego celu ładunków jądrowych.

Potencjalne zderzenie Asteroidy Bennu z Ziemią miałoby nastąpić 25 września 2135 r.

Qaqwqwrqw
Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw