Trwa ładowanie...
ycipk-1cd8et

Asteroida Bennu przyczyną końca świata?

Według NASA, ważąca 77 miliardów ton Asteroida Bennu, w momencie uderzenia w Ziemię spowoduję koniec świata. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej datę kolizji wyznaczyła na rok 2135. Zdaniem NASA prawdopodobieństwo tych wydarzeń jest bardzo duże.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Asteroida Bennu przyczyną końca świata?
(iStock.com)
ycipk-1cd8et

Asteroida Bennu. Co o niej wiemy?

Asteroida Bennu została odkryta 11 września 1999 r. w ramach programu LINEAR. Jej nazwa pochodzi od świętego ptaka z mitologii egipskiej. Jest planetoidą o 500 m. średnicy i wadze 77 miliardów ton. Na okrążenie Słońca potrzebuję 436 dni, a każde okrążenie przybliża ją do Ziemi o 300 tys. kilometrów. Ziemia natomiast znajduję się na pasie kolizyjnym jej trasy.

Prawdopodobne skutki uderzenia w Ziemię

ycipk-1cd8et

Według naukowców NASA, uderzenie asteroidy w Ziemię osiągnie energię 1450 megaton trotylu, w skutek czego wywoła potężną falę uderzeniową. Towarzyszyć mu będą wstrząsy sejsmiczne i promieniowanie cieplne. Potencjalne uderzenie w jeden z oceanów spowoduję ogromne tsunami, którego nie przetrwa żaden człowiek.

Awaryjny plan NASA

Na wypadek uderzenia Bennu w Ziemię NASA wraz z Narodową Agencją Bezpieczeństwa Jądrowego przygotowały plan awaryjny. Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emegency Response, czyli w skrócie „HAMMER” zakłada zniszczenie asteroidy przy użyciu energii atomowej. Plan przewiduje wysłanie w kierunku planetoidy 9 tonowego statku kosmicznego, który miałby zmienić tor jej lotu. W przypadku niepowodzenia, statek użyłby do tego celu ładunków jądrowych.

Potencjalne zderzenie Asteroidy Bennu z Ziemią miałoby nastąpić 25 września 2135 r.

ycipk-1cd8et
Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1cd8et

ycipk-1cd8et
ycipk-1cd8et