Artemis 1. Udany start rakiety SLS po miesiącach niepewności

Misja Artemis 1 jest elementem programu NASA, zakładającego powrót człowieka na Księżyc. W środę, 16 listopada około godziny 7:48 czasu polskiego z kosmodromu znajdującego się na przylądku Canaveral w kierunku Srebrnego Globu została wystrzelona rakieta SLS. Jej start był trzykrotnie przekładany.

Misja Artemis 1 wystartowała
Misja Artemis 1 wystartowała
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/EPA/NASA / BILL INGALLS / HANDOUT

16.11.2022 10:12

Misja Artemis I jest jedną z trzech punktów programu NASA, który ma zakończyć się ponownym lądowaniem człowieka na Księżycu. Etap, który wystartował o poranku, będzie trwał 25 dni. Jego zakończenie jest planowane na 11 grudnia 2022 roku.

Artemis 1. Problemy misji

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez NASA, misja Artemis 1 miała pierwotnie wystartować pod koniec sierpnia 2022 roku. Start rakiety nie był jednak wówczas możliwy ze względu na wyciek ciekłego wodoru, który jest jednym ze składników paliwa oraz uszkodzenie silnika rakiety. Kolejny start miał odbyć się na początku września, jednak początek misji został odwołany przez kolejne problemy techniczne. Po serii napraw i testów, następną datę startu rakiety wyznaczono na 14 listopada 2022 roku. W tym czasie do Florydy dotarł jednak huragan Nicole. Ze względu na niekorzystną aurę, zdecydowano o kolejnym przeniesieniu startu.

Kolejnym z zagrożeń całego programu Artemis jest jego koszt. Według szacunków, sama budowa rakiety SLS i przedsięwzięcia z nią związane pochłonęły co najmniej 100 mld złotych. Ze względu na rosnące koszty, programy amerykańskich lotów na Księżyc były zawieszane. Misja Artemis zawiera kilka głównych elementów innych anulowanych projektów NASA

Artemis I. Rakieta ruszyła w stronę Księżyca

Zadaniem misji Artemis 1 jest dokładne przetestowanie elementów statku kosmicznego Orion oraz nowej rakiety SLS. Po dotarciu do celu, statek kosmiczny zostanie wystrzelony w stronę Księżyca, który następnie zostanie przez niego okrążony. Ten etap misji potrwa około 6 dni. Wewnątrz pojazdu kosmicznego umieszczono sprzęt rejestrujący oraz manekiny, które mają zbadać zagrożenia i siły oddziałujące na człowieka podczas księżycowego lotu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeżeli misja zakończy się powodzeniem, jej kolejnym etapem będzie lot załogowy, który odbędzie się na wiosnę 2024 roku. Artemis II nie zakończy się lądowaniem na Księżycu - dopiero trzeci etap programu, zaplanowany wstępnie na 2025 rok pozwoli wrócić człowiekowi na powierzchnię Srebrnego Globu.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
artemislądowanie na księżycuksiężyc
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)