Artemis 1. NASA wraca na Księżyc. Jest data startu rakiety Orion
Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej poinformowała, że w poniedziałek 29 sierpnia wystartuje misja Artemis 1. "Wracamy na Księżyc po odkrycia naukowe, korzyści ekonomiczne i inspirację dla nowej generacji odkrywców: Pokolenia Artemidów" - zapowiada. W tym roku lot odbędzie się jednak bez załogi.
NASA zapowiada, że po 50 latach ponownie wyśle człowieka na Księżyc. Pierwszy, testowy lot rakiety ma wystartować w poniedziałek — jeżeli się powiedzie, już za dwa lata ludzkość ponownie postawi stopę na powierzchni Srebrnego Globu.
NASA Artemis 1 - misja testowa
Nowy program lotów na Księżyc rozpoczął się już w 2017 roku. Powstały wtedy projekt zakładał trzy cele, jakie w misji Artemis chce zrealizować NASA:
- cel krótkoterminowy: wysłanie na Księżyc pierwszej kobiety i pierwszej osoby należącej do mniejszości etnicznej
- cel średnioterminowy: utworzenie międzynarodowego zespołu ekspedycyjnego oraz budowa bazy na Księżyc
- cel długoterminowy: stworzenie podwalin pod wydobycie zasobów księżycowych oraz załogowych misji na Marsa.
Misja NASA przewiduje trzy loty. Najbliższy, któremu nadano nazwę Artemis I ma być pierwszą z coraz bardziej skomplikowanych misji, pozwalających na długoterminową obecność człowieka na Księżycu. Zadaniem misji jest przetestowanie systemów statku kosmicznego Orion w warunkach lotu, w tym sprawdzenie elementów odpowiadających za bezpieczny powrót, opadanie i lądowanie, przed rozpoczęciem załogowej misji Artemis II.
Misja Artemis 1 - wspólne przedsięwzięcie NASA i prywatnych firm
Program Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej jest bardzo skomplikowany, a na jego powodzenie składa się wiele czynników. Z tego względu pierwszy lot zaplanowany jest bez załogi, którą zastąpią trzy manekiny: Campos, Helga i Zohar. Misja Artemis 1 potrwa 42 dni, 3 godziny, 20 minut. Okno startowe rakiety Space Launch System (SLS) ze statkiem kosmicznym Orion otwiera się około godziny 8:33 EDT (14.33 czasu polskiego). Misja wystartuje ze zmodernizowanego Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego na Florydzie.