Księżyc nie jest taki stary, jak sądzili naukowcy
Najnowsze badania pokazują, że Księżyc jest młodszy, niż do tej pory sądzono. Powstał dużo później, niż wskazywały na to wcześniejsze badania. I chodzi tu o aż 85 mln lat.
Jak powstał Księżyc?
Księżyc, który jest naturalnym satelitą Ziemi, powstał najprawdopodobniej z gruzu, jaki oddzielił się po tym, jak Ziemia, która była jeszcze na etapie formowania się, zderzyła się z mniejszą planetą - Theia. Resztki po uderzeniu miały połączyć się w jedno ciało, a to w pewnym momencie zaczęło krążyć wokół naszej planety.
Cały ten proces tworzenia się Księżyca nie trwał długo. Mogło to być zaledwie kilka tysięcy lat. Co istotne, Księżyc powstał najprawdopodobniej w ostatnim etapie formowania się Ziemi.
Według najnowszych badań, przeprowadzonych przez naukowców z German Aerospace Center, Księżyc powstał 85 mln lat później, niż wskazywały poprzednie badania. W związku z tym mam 4,425 mld lat. Jak podaje BBC, naukowcy przyjrzeli się składowi minerałów na Księżycu i na tej podstawie oszacowali jego wiek.
"Porównując skład skał księżycowych z przewidywanym składem oceanu magmy z naszego modelu, byliśmy w stanie prześledzić ewolucję oceanu z powrotem do jego punktu początkowego, czyli czasu, w którym powstał Księżyc” – wyjaśnia autorka badania opublikowanego w czasopiśmie Science Advances Sabrina Schwinger.