Trwa ładowanie...

Most Krymski zniszczony. Ukraina zabrała głos

Siły powietrzne armii ukraińskiej potwierdziły w sobotę, że na zbudowanym przez Rosję moście prowadzącym na anektowany Krym doszło do pożaru cystern z paliwem. Część nawierzchni mostu jest zniszczona. "Wszystko, co nielegalne, powinno zostać zniszczone" - oświadczył Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Część mostu zawaliła się i wpadła do wodyCzęść mostu zawaliła się i wpadła do wodyŹródło: Twitter
d2krhzp
d2krhzp

"Ranek na moście na Krym - płoną cysterny z paliwem. Zniszczona jest część nawierzchni drogowej!" - głosi komunikat sił powietrznych Ukrainy, opublikowany w serwisie Telegram.

Pożar na Moście Kerczeńskim

Wcześniej media podały, że cysterna zapaliła się na kolejowej części przeprawy. Jednak na opublikowanych zdjęciach widać, że uszkodzona jest również samochodowa część mostu.

d2krhzp

Nie jest jasne, co spowodowało pożar. Mnożą się doniesienia, że mogło dojść do aktu sabotażu lub został trafiony rakietą. Fragment samochodowej części mostu zawalił się do wody.

Ukraińska agencja UNIAN cytuje oświadczenie rosyjskiego Narodowego Komitetu Antyterrorystycznego (NAK), który oświadczył, że na moście doszło do eksplozji samochodu ciężarowego. "Doprowadziło to do zapalenia się siedmiu cystern z paliwem w składzie kolejowym. Dwa odcinki samochodowe mostu częściowo się zawaliły" - oświadczył NAK.

Wymowne słowa doradcy Zełenskiego

Na wydarzenia na Krymie zareagował już Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Pożar i zniszczenia na rosyjskim moście skomentował w wymowny sposób.

"Krym, most, początek. Wszystko, co nielegalne, powinno zostać zniszczone. Wszystko, co ukradzione - zwrócone Ukrainie, a wszystko, co jest rosyjską okupacją - wygnane" - napisał Podolak na Twitterze.

d2krhzp

Do wpisu dołączył zdjęcie, na którym widać płonącą kolejową nitkę mostu i zawalony odcinek jednej z części drogowych przeprawy.

Zobacz także: Superjacht rosyjskiego oligarchy namierzony. Tu uciekł przed sankcjami

Kluczowy most dla Rosjan

Most Krymski, zbudowany w 2018 roku nad wodami Cieśniny Kerczeńskiej, łączy okupowany Półwysep Krymski z rosyjskim Krajem Krasnodarskim. Połączenie jest wykorzystywane przez Kreml do transportu żołnierzy i sprzętu wojskowego na Krym, a następnie na Ukrainę.

d2krhzp

Po inwazji rosyjskiej na Ukrainę przedstawiciele Ukrainy nie wykluczali, że siły ukraińskie podejmą atak na tę przeprawę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2krhzp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2krhzp
Więcej tematów