Most Krymski zniszczony. Słup ognia i kłęby dymu

Wstrzymano ruch na moście przez Cieśninę Kerczeńską. Oficjalnie, jak podaje strona rosyjska, powodem był wybuch ciężarówki, od której zapaliły się cysterny z paliwem w składzie pociągu na nitce kolejowej mostu. Mnożą się jednak spekulacje, że na moście mogło dojść do aktu sabotażu lub został trafiony rakietą.

Most Krymski w ogniu
Most Krymski w ogniu
Źródło zdjęć: © Twitter
Violetta Baran

Świadkowie od rana informowali na kanałach w Telegramie, że płonie Most Krymski. "Słychać odgłosy eksplozji" - twierdzą.

Pojawiły się spekulacje, że może to być efekt ostrzału rakietowego lub sabotażu. Z publikowanych w sieci zdjęć wynikało, że co najmniej jedno z przesęł drogowej części mostu runęło do wody.

Po kilku godzinach Rosja potwierdziła, że zawaliły się dwa przęsła mostu.

"Dziś o godzinie 06:07 (czasu moskiewskiego - przyp. red.) na odcinku drogowym Mostu Krymskiego od strony półwyspu Taman doszło do eksplozji ciężarówki, w wyniku której zapaliło się siedem zbiorników paliwa pociągu kolejowego jadącego w kierunku Półwyspu Krymskiego. Nastąpiło częściowe zawalenie się dwóch przęseł drogowych mostu" - podał Narodowy Komitet Antyterrorystyczny Rosji.

"Łuki mostu nie są uszkodzone. Za wcześnie, aby mówić o przyczynach i skutkach. Trwają prace nad ugaszeniem pożaru" - napisał w serwisie Telegram Oleg Kriuczkow, doradca szefa Krymu, którego cytuje rosyjska agencja RIA Novosti.

W sieci pojawiło się mnóstwo nagrań ukazujących zniszczony Most Krymski.

RIA Novosti informuje, że wycofano z mostu lokomotywę i część składu towarowego. Przygotowano także parkingi dla kierowców, którzy nie mogą wjechać na most.

Krymskie władze zastanawiają się nad uruchomieniem przeprawy promowej przez Cieśninę Kerczeńską.

Most łączący Krym z Rosją

Most Krymski ma 19 km długości. Łączy okupowany Krym z kontynentalną częścią Rosji. Część drogowa mostu została oddana do użytku w maju 2018 roku, cztery lata po aneksji półwyspu przez Rosję. Pierwsze pociągi mostem kolejowym pojechały w grudniu 2019 roku.

Do 24 lutego, czyli do rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, był to jedyny szlak - kolejowy i drogowy - łączący Rosję z Krymem.

Źródło: tass.ru, ria.ru, Twitter.com

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (578)